Нарича Антарктида "втора родина", а себе си "галеник на съдбата" заради възможността да достигне до края на света многократно. Проф. Христо Пимпирев е геолог, учен и полярен изследовател.
Роден е в София през 1953 г. Като по-малък мечтае да стане пилот или капитан на кораб, но, преглеждайки кандидатстуденсткия справочник, се спира на специалността "Геология". Завършва през 1978 г. в Софийския университет. През 1994 г. става доцент, а през 2005 г. и професор.
Първото посещение на Антарктида прави през 1978 г. като част от състава на британската антарктическа експедиция. От 1993 г. насам е председател и учредител на Българския антарктически институт.
Директор е на Националния център за полярни изследвания. Взима участие експедиции до Непалските Хималаи, Андите и Канадска Арктика. Той е първият българин, развял българското знаме на Южния полюс през 2013 г.
На него са кръстени Пимпирев връх на о-в Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о-в Ливингстън.
Автор е на 8 книги, 7 документални филма, както и на множество научни публикации. Носител е на много награди, сред които и орден "Кирил и Методий". За живота без граници разказва в първата си биографична книга "Антарктическият стопаджия".
Антарктида е континентът на бъдещето, въпреки че това е земният път към Космоса. Това е една друга планета. Това каза в предаването „120 минути“ проф. Христо Пимпирев.
Протокът „Дрейк“, където се срещат Тихият и Атлантическият океан, е най-бурното място и не е най-приятното за преминаване с кораб, разказа проф. Пимпирев.
„Чувстваш се като завоевател, като първооткривател, защото минаваш през едно ужасяващо място на световния океан и отиваш на един континент, който е континент енигма“, отбеляза той.
Проф. Пимпирев допълни, че е много бурно, защото там се срещат като в тунел ветровете от Тихия и Атлантическия океан.
„Климатично обусловено е да е бурно, но напоследък корабите изчакват, защото има много добри прогнози и не се набутват да минават „Дрейк“, когато е прогнозата за бурно море. Минавал съм „Дрейк“, когато всичко се чупи в кораба – маси, столове, не можеш да седиш прав и после, когато се мине „Дрейк“, всички излизат и се поздравяват – добре дошли в света на живите“, разказа изследователят.
Най-голямата заблуда, свързана с Антарктида, е, че този континент е много познат, смята проф. Пимпирев.
„Той е най-непознатият континент. Мисли се, че той е само лед и де факто няма какво да се прави на него, но това е най-голямата природна лаборатория в света, която е на открито, крайбрежието й има много скали, които са много богати на полезни изкопаеми. Има уникална красота, която се използва за туризъм“, отбеляза още професорът.
Гледайте целия разговор във видеото.