Не подпомагаме партии и политици. Това заяви в предаването „120 минути“ Нанси Шилър, президент на фондация „Америка за България“.

„О, историята е дълга. 15 години вече стана откакто сме тук. Българо-американският инвестиционен фонд, който е предшественикът на Фондация „Америка за България“ беше създаден тук през 1991 г. Първото ми посещение в България беше през 1992 г.“, обясни тя.

Признава, че оттогава насам е станала свидетел на много промени. И тези промени са наистина коренни, твърди тя.

„Видях превръщането на икономиката от контролирана в такава, в която процъфтяващи стопански отрасли бележат растеж - технологичните сектори например. Наистина настъпиха забележителни промени през изминалите тридесет години. Споменахте как се упражнява демокрацията. Именно „упражнява“ е правилната дума. Защото демокрацията трябва да се упражнява всеки ден. Независимо дали си в България или в друга държава от Европейския съюз, или пък в Съединените щати. Демокрацията изисква от гражданите да са ангажирани и да следят събитията – в най-близкото им обкръжение, в държавата. И да упражняват своя глас на базата на видяното и на убежденията си. Независимо колко пъти ще трябва да гласуват“, заяви още тя.

Според нея ако не се гласува, хората се отказват от правото си на глас. „Ето на това трябва да продължава да се обръща внимание в България. Както и в Съединените щати. То е важно за всяка една страна“, категорична е Нанси Шилър.

Връща се към спомените си от 1992 г. „О, толкова много неща помня. Помня какъв оптимизъм цареше тогава. Хората бяха така ентусиазирани от промените, които предстояха. От възможността сами да определят съдбата си. И кариерите си, и образованието си. Къде да живеят в страната. Невероятно време беше. И продължава да бъде. Промените продължават“, твърди тя.

Президентът на фондацията твърди, че мисията на „Америка за България“ остава непроменена.

„Тук сме, за да работим заедно с българите за развитие на частния сектор в страната и укрепване на държавните институции. А как на практика изпълняваме тази мисия – почти по същия начин, както и тогава. Вниманието ни е насочено към четири области: бизнес, предприемачество и технологии. Това е една от тях. В нея в центъра на усилията ни е обучение на бъдещите  предприемачи, обучение по технологии от ранна възраст, представяне на технологиите пред учащите се, така че да се подготвят за 21 век. Правим го посредством редица различни безвъзмездни грантове, надявам се да имаме време да поговорим за тях, защото имаме над 1000 отпуснати грантове от началото досега“, обяснява още тя.

Допълва, че втората област е средата, предразполагаща към развитие на бизнеса. „Това означава участие на гражданите, ангажираност, върховенство на правото и осигуряване на равни условия за изява, така че всички бизнеси да имат успех. И да се третират по един и същи начин“, категорична е Нанси Шилър.

Третата област според нея е културното наследство и туризмът свързан с природата. „Причината да е така се крие в желанието ни да отдадем заслуженото на всичко, което прави българската култура толкова уникална. Историята е толкова уникална. Това е начин да се подпомогнат хората по места посредством локалния туризъм. И Епископската базилика е един блестящ пример за това“, отбелязва още тя.

Не пропусна да коментира и темата за корупцията. „Да си го кажем направо. САЩ нямат имунитет срещу нея. Но е необходимо да има структури, които да се справят с нея. Да, фондацията ни предоставя средства на Антикорупционния фонд, на „Трансперънси интернешънъл“, защото отчетността и прозрачността както в бизнеса, така и в държавната власт, са от критично важно значение. За да съществува процъфтяващ частен сектор, задължително трябва да има отчетност и прозрачност“, категорична е тя.

Нанси Шилър е категорична, че „Америка за България“ не подпомага политически партии. „Фондация „Америка за България“ не подпомага политици. Фондация „Америка за България“ не подпомага протести. Ние сме неправителствена, независима, непартийна, самофинансираща се фондация. Всички тези неща, в които ни обвиняват, нямат връзка с фондация „Америка за България“. Просто не го правим, заяви тя.

Вижте цялото интервю във видеото.