Под 80 деца остават в институции у нас, закриват се и последните домове

Всяко дете заслужава да расте в сигурна и подкрепяща среда и да има шанс да разгърне пълния си потенциал

Кристина Газиева Кристина Газиева

Публикувано в  16:41 ч. 21.12.2025 г.

През последните 20 години България направи значителна крачка напред в начина, по който се грижи за децата. Благодарение на приети важни закони и стратегии страната успя да затвори старите големи домове за деца и да въведе правило малките деца под тригодишна възраст да не се настаняват в институции.

Успоредно с това бяха подобрени възможностите за подкрепа на родителите, така че повече деца да могат да растат в собствените си семейства. Развиха се и алтернативни форми на грижа за онези деца, които не могат да живеят с родните си близки, като приемната грижа.

През 2000 г. ситуацията изглеждаше съвсем различно. Тогава над 35 000 деца живееха в институции. Семействата трудно получаваха помощ, социалните услуги бяха недостатъчни, липсваха реални алтернативи на институционалната грижа, а специалистите, работещи с деца, често нямаха нужното обучение и подкрепа.

Днес картината е коренно променена. В последните два дома за медико-социални грижи има по-малко от 80 деца, като и те предстои да бъдат закрити до края на следващата година.

В страната вече функционират над 760 услуги, които подпомагат уязвими деца и семейства. Специалистите в системата продължават да се обучават, за да предоставят все по-качествена грижа и ефективна закрила на децата в риск.

Макар пътят към това, което е най-добро за децата, да продължава, тази мащабна промяна ясно показва, че когато има дългосрочни стратегически цели, ясно разпределени роли и ангажименти между участниците и осигурено необходимо финансиране, резултатите са налице.

Всяко дете заслужава да расте в сигурна и подкрепяща среда и да има шанс да разгърне пълния си потенциал.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK