В този момент единственото име (б.р. за проектокабинета), което е абсолютно ясно, е акад. Денков. Това, което се опитахме да направим като визия и политика, е да кажем: "Трябва да намерим експертите, които са най-добри във всяка от тези области, но ако може приоритетът да са политически лица."

Това заяви в студиото на „120 минути“ съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

„Г-н Божанов е перфектен пример, аз лично не познавам никой по-добър в електронното управление от него и едновременно с това е ясна политическа фигура на „Демократична България“. Това за мен е перфектната комбинация – политическа ангажираност, за да не можеш да кажеш: „Аз съм експерт и стоя настрани“ или някакви политически сили да се крият зад теб“, добави Петков.

„Аз лично не познавам по-добър финансист, който да има опит в управлението на финансите на държавата от Асен Василев. Ако ме питат трябва ли Асен да е министър на финансите, аз бих казал:“100% да“, каза още той.

"Г-н Заков е добър експерт. Много харесах работата с него през тези осем месеца. Той беше с най-добрите намерения да помогне в политиките, които ние правихме. Този тип хора са ценност и трябва да се уважават. Ако акад. Денков дойде и каже: Какво мислите за г-н Заков, като политическа сила, която подкрепя този кабинет, аз лично бих казал да", заяви Петков.

Съпредседателят на ПП добави, че когато партията е дала доверие на акад. Денков, то този човек са трябва да подбере своя отбор.

„Този човек има най-много публикации, които са в неговата сфера. Той успя да вземе невероятни договори за България от международни компании. Този човек има целия капацитет да лидира. Последното нещо, което е той, е да бъде някой послушен човек на някакви политически лидери“, каза Петков.

"Решихме, че независимо какъв е шансът този кабинет да мине или не, сме задължени да покажем, че във всяка ситуация правим максималното, което зависи от нас. Спираме да играем на теория на вероятностите. Дори това, че акад. Денков още в първия ден успя да събере всички на масата, освен „Възраждане“, беше някакъв вид победа за всички в този парламент, защото може би такава среща е закъсняла с 60 дни", добави той.

По думите му е много опасна и неприятна ситуация да си в правителство на малцинството.

"За съжаление, имаме опит в нея. Много е неприятно да нямаш подкрепа и всеки ден да има риск, нестабилност, но пак успяваш да направиш някакви неща, ако си държиш на принципите и не правиш безпринципни уговорки, от които може да си горд. Последната седмица преди да бъдем свалени всички деца с диабет получиха сензор, с който да си измерват захарта. Това са 4100 семейства, на които сме променили живота. Този тип примери ми дава надеждата, че ние трябва да правим всичко, което се иска от нас, по най-добрия начин, да бъдем максимално откровени с това, което правим", каза още Петков.