„Много е сложен балансът между интересите на производителите, интересите на търговците и интересите на пациентите. Когато се въвеждат правилата, зависи кое лоби ще надделее – така ще бъде вписано. Пациентите са на трето място“. Това коментира в „120 минути“ Мирослав Ненков, бивш заместник-министър и служебен министър на здравеопазването.

Мирослав Ненков

Само за седмица видяхме как след разследването на репортера на bTV Мария Ванкова, депутатите се раздвижиха, за да затворят законова врата, която самите те бяха отворили.

Врата, която позволяваше цените на онколекарства, купувани от държавни и частни болници, да се различават понякога 28 пъти.

„Ако някой види реклама на лекарство или на някакъв боклук с моето име и лице – това е измама“, заяви Ненков в началото на разговора.

Проф. Георги Момеков

„Не мисля, че производителите имат голямо щастие, има микролобита, които обират луфта. Производителят на много по-високо ниво е заинтересован от това да даде достъп до лекарството си. Икономическият фактор го има, но производителят регистрира на определена цена. Когато има обществен ресурс и когато касата прибира бележките и плаща сметките. По-скоро при касата трябва да има механизъм, с който да казва, че не може за едно и също да плаща с такива колебания“, коментира проф. Георги Момеков - председател на българското научно дружество по фармация.

Той допълни, че напоследък е изпълнен с песимизъм за случващото се у нас.

По думите на Мирослав Ненков управлението на здравеопазването теоретично, ако се управлява от добър стопанин, въобще не е сложно - със строги правила без пропуски.

„В тази ситуация, в която е поставен проф. Хинков, е адски сложно, защото всяко едно малко бобърче се е вкопчило в една малка бозчица и суче, суче от тези 8 милиарда лева“, допълни още той.

"И когато се опиташ да отскубнеш устичка на бобърчето от бозчицата, става страховита история. Трябва да си корав", заяви Мирослав Ненков.

Какво още коментираха експертите - чуйте във видеото.