Валс, сиртаки, "Радецки марш", балони, "Макарена" и "Аве Мария". "Невъзможната" комбинация е реалност в 3-часовите спектакли на световнопризнатия Крал на валса Андре Рийо и неговия "Йохан Щраус" оркестър. Холандският цигулар и диригент вдъхва нов живот на класически произведения и кара стотици хиляди по целия свят отново да танцуват валс, но и да се забавляват с популярна музика.

Снимка: bTV

Рийо определя изборът на музиката за концертите си като ключов:

"В началото имах много големи дискусии с колегите ми. Някои ми казваха "О, това е красиво произведение. Трябва да го изсвирим!", но аз им отговарях "Не, не докосва сърцето ми". А когато не докосва моето сърце, съм сигурен, че няма да докосне и душата на публиката. И винаги бях прав. Винаги. Хората идват на концертите ми заради атмосферата. Те знаят, че ще им хвана душата, ще ги накарам да танцуват, да се смеят... Те се чувстват свободни. Напълно свободни. В зала с 10 хиляди души аз ги усещам като един. Обединени. Музиката, която свирим, всъщност ги обединява."

Снимка: bTV


Музикантът, който заедно с оркестъра си, има повече от 40 милиона продадени диска и над 500 платинени награди, винаги се старае да подбира любима местна музика на публиката на стотиците им концерти по целия свят. Казва, че това е тайната му да докосва сърцата на хората. На репетициите за концертите им в "Арена Армеец" в София на 8-и и 9-и юни за пръв път свирят и "Мила родино".

Снимка: bTV

"Вашият химн е изключително красив. Най-крисивият химн, който някога съм свирил. А добрата музика като него не е трудна", каза Рийо.

Дни преди концертите си у нас музикантите подготвят още изненади за българските си фенове.

Цигуларят признава, че изживява мечтата си да има свой собствен оркестър и да забавлява хората на всички континенти, но и все още помни трудното си начало.

Снимка: bTV

"Преди да сформирам оркестъра си "Йохан Щраус" бях част от симфоничния оркестър в родния ми град Маастрихт, но съпругата ми виждаше, че всеки ден ставам все по-нещастен. Тя ме подкрепи и напуснах работа. В първите години бяхме само петима музиканти и свирихме  на сватби и различни партита. Знаете, че сватбите винаги са в ресторанти и в ресторантите винаги ни казваха "Ще свирите там - в ъгъла". Тогава аз им отговарях: "Не, ще свиря тук - в центъра, защото говорих със сватбената двойка и те искат ние да сме тук". Винаги беше голяма битка, но резултатът беше фантастичен - всички гости танцуваха и се прибираха щастливи вкъщи. И това правим и все още.", казва Андре Рийо в специалното си интервю за "120 минути".

Продължението на разказа за началото на световноизвестния музикант Андре Рийо и специалната разходка в замъка от 1452 година, където живее днес със семейството си - вижте в разговора на Димитър Иванов.