Преди две седмици в рамките на „Уебит” видяхме летящия човек и робота София. Българската академия на науките също инвестира в полезни роботи в помощ на хората.

Хуманоидните роботи Роби и Роберта в момента са в Япония.

В студиото на „120 минути” по bTV aкад. Чавдар Руменин, директор на Института по роботика, доц. Иван Чавдаров и ученикът Ивелин Стоянов от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи представиха протопи на иновативни роботи, които имат различни функционални възможности. Става дума за крачещо роботче и роботизирана ръка.

„Това не са детски играчки, а иновативни разработки”, подчерта aкад. Чавдар Руменин.

„Едната разработка е свързана с моделирането и търсенето на решения за създаване на крачещи роботи. Темата е актуална, тъй като автомобилите изискват само пътища, а крачещите роботи могат да се придвижват в сложна, неструктурирана среда и имат най-различни приложения”, обясни доц. Чавдаров.

„Крачещото роботче е изключително маневрено, завива на 360 градуса. Предназначено е по-скоро за изследвания, може да се използва и при спасителни операции. Има подадена заявка за патент, която се намира на финален етап”, допълни той.

„Роботизираната ръка може да бъде използвана евентуално за жестове, за записване на движения и повтарянето им, за възпроизвеждане на езика на глухонемите. В далечното бъдеще може да бъде използвана дори за хирургия. Движенията могат да бъдат записвани чрез ръкавица в единия край на света и чрез интернет връзка да бъдат възпроизвеждани чрез ръката в другия край на света”, обясни ученикът Ивелин Стоянов.