Григорий Лепс е една от най-ярките звезди на руската естрада. Списание „Форбс” го нарежда в топ 4 най-богатите руски изпълнители. Зад гърба си има десетки концерти, а на 18 април за първи път Григорий Лепс ще изпълни най-големите си хитове и у нас в зала „Арена Армеец”.
Ще го познаете по емблематичния му тембър. Никога не се разделя с любимите си слънчеви очила. В колекцията си има над 500 чифта.
„Музиката е всичко за мен. Понякога ми дава удовлетворение, понякога носи разочарование”, призна пред bTV Григорий Лепс.
Музикалните критици го наричат съвременния Висоцки, той се определя като обикновен човек с една любов – музиката. Роден е в Сочи, завършва Музикалното училище в града. Мечтаел да стане най-добрият барабанист в света, но пътят му го отвежда към голямата музикална сцена в Москва.
За гърба си има 12 албума и десетки награди. А на сцената си партнира с имена като Тимати и Ани Лорак.
„Никога не съм имал предчувствие, че ще успея, но имах огромно желание да работя. Трябваше много да работя. Имах много идеи, но не всяка една се получаваше. И до ден днешен е така”, казa изпълнителят.
„Това е един постоянен труд. И когато решиш, че музиката е твоят живот, трябва да ѝ се отдадеш напълно”, допълни той.
„Родителите ми са обикновени хора. Понякога ме подкрепяха, друг път – не. Времената бяха други. Хората мислеха различно. За тях работният ден беше от 8 до 5, а по правило работата на певеца е от вечер до сутрин. Затова и не беше лесно. Но за никого не е било. Всеки музикант се сблъсква с трудности. Пътят е трънлив. И в този смисъл аз не съм изключение”, заяви Лепс.
През 1995 г. песента „Натали” го изстрелва на челни позиции. Въпреки това големият град се оказва недружелюбен. А младият изпълнител посяга към алкохола и наркотиците. Все по-натовареният график и концертите стават причина да загуби гласа си. Следва операция на гласните струни. Няколко години по-късно Лепс се сблъсква със смъртта – очи в очи. Минути преди да излезе на сцената, губи съзнание и попада в болница.
„В този случай беше язва. Събитията преди това ги отдавам на буйната ми младост. Не се връщам към този момент. Не съм го пазил в тайна. Не се вълнувам от това какво ще си помислят и какво си мислят хората. Правя музиката, която искам. Доколкото мога. Смятам, че понякога се справям много добре. Познавам недостатъците си много добре, пороците си – също”, подчерта Лепс.
Според него замесването на името му в скандали по-скоро се дължи на слабостите му. „Няма как да променим миналото си. Ако беше така, може би щях да променя много неща. Например нямаше да се занимавам с музика”, заяви той.
„За обикновения човек музикантът излиза на сцената, изпява си песните и си тръгва. Има едно усещане, че тази работа е лековата, което е абсолютно погрешно. Усилията, които полага един изпълнител, преди да излезе на сцената, да продаде билетите си за концерт, да напълни залата – това изисква много работа. И не при всеки се получава”, категоричен е изпълнителят.
Разкрива, че никога не е доволен от себе си, а след края на всеки концерт преслушва записа, за да види как съм се справил. „И си казвам: „Ето това можеше да го изпея по друг начин”, допълни Григорий Лепс.
А има ли ритуал преди концерт? „Чета молитва, „Отче наш”. Нямам ритуал, но винаги има лекар с мен, който ме преглежда. За един артист преди концерт е важно да се наспи. Това е най-доброто лекарство. Винаги се старя да пристигам на време, проверяваме звука и излизам на сцената. Там се чувствам у дома си”, заяви изпълнителят.
Казва, че извън сцената е обикновен човек. Обича да се разхождам из града. Ако има възможност, общува с хората, винаги се придвижвам без охрана. Обича и изкуството, има колекция от над 2000 икони.
„Аз съм православен християнин. Ценя този вид изкуство. В днешно време много малко хора могат да изографисат подобни икони. Някои изискват две или три години работа. Това ги прави ценни”, каза още Григорий Лепс.
Дъщеря му Инга се явява на кастинг в предаването „Гласът на Русия”, но в началото той не я познава. „Впоследствие към края на песента разпознах гласа ѝ. Всички видяха какво направих. Казах ѝ, че не се е справила добре. Макар че не беше по-зле от някои наши звезди например. Дъщерите ми се пробват и в музиката, и на театралната сцена, но не смятам, че ще посветят живота си точно на музиката. Ако това е техният избор, то ги очаква нелек живот. Но дай Боже! Аз нямам нищо против, в техния случай поне мога да им помогна. Тук имаме студия, композитори”, заяви Лепс.
Той не обича да дава съвети и се стреми да не го прави. „Около тях има специалисти с голям опит, в някои случай дори по-опитни от мен. Те могат да преценят на какво са способни и им дават насоки за кариерното им развитие”, изтъкна Лепс.
По думите му вече е утолил жаждата си за награди. „И ако за някого това е важно, то за мен отдавна не е. Вече имам други ценности”, категоричен е той.
Лепс постоянно си поставя нови цели. Пише музика и работи по последния си албум. „Тази година отбелязваме годишнина от рождението на Висоцки. Иска ми се да успея да изпълня 80 негови произведения. Опитвам се да помагам и на млади и изгряващи изпълнители. Тук идват да репетират, даваме им съвети напълно безплатно”, отбеляза Лепс.
„Рано или късно ще ми се наложи да сляза от сцената. Да разредя натоварения си график, може би и няма да бъда толкова популярен. По принцип съм готов това да се случи и всеки артист би трябвало да бъде. Сега работя когато е нужно, а след 10 години се надявам да работя, когато си искам”, каза още той.
След няколко седмици Лепс пристига за концерт у нас. „За първи път идвам в София и в България въобще. И за мен също ще бъде интересно да видя вашата страна. Надявам се, че и за българската публика ще бъде интересно”, посочи той.
За България знае много малко неща. „Но съм чувал за България още от съветско време. Хората, които живеят там, са наши братя и до ден-днешен ги чувстваме така. Споделяме една вяра, практически говорим на един език”, изреди той.
„По време на социализма много български артисти идваха в Русия. Знам, че сте много добри и честни хора. Знам и, че сте много изстрадал народ в годините на османското потисничество, така както и руският народ. И много би ми се искало нашите две държави да не губят общия език по между си. Политиката понякога разделя народите, но вярата обединява. И музиката сама по себе си”, каза още Лепс.