От самото начало винаги съм твърдял едно и също и мисля, че няма противоречие между нещата, които съм казал. Това заяви в рубриката „На 180 градуса“ на предаването "120 минути" доц. Атанас Мангъров.

„Това нещо рано или късно ще изчезне и колкото повече се затваряме и действаме по този неадекватен начин, толкова повече тази агония ще продължи. Хората, на които им няма нищо, трябва да продължат да живеят нормално, а тези, които влизат в болница, трябва да са истински болни, а те в момента влизат, защото вкъщи няма кой да ги преглежда. Когато отидеш да го прегледаш, ставаш контактен и излизаш от играта", обясни доцентът.

„Би трябвало да тежи на съвестта на хора като д-р Маджаров и на тези от щаба, които не подадоха информацията, както трябва. Те казват, че всеки, който е положителен, трябва да влезе в болница и колкото по-рано влезе в болница, толкова по-големи са шансовете му да остане жив, което не е вярно“.

По думите му проблемът е, че ако хората имат леки симптоми и си останат вкъщи, няма кой да ги прегледа, за да получат някаква медицинска помощ.

На въпроса ходи ли на домашни посещения, той отвърна:

„Ако ви кажа да - това означава, че ще призная, че съм контактен с този или онзи. Нищо не отговарям“.

Доц. Мангъров заяви, че има лични предпазни средства, когато преглежда болни и най-вече си мие ръцете.

„Понякога нося маска, когато има нужда да нося. Когато съм в болницата и преглеждам, нося маска понякога“.

Според него правилата трябва да се спазват, но за себе си казва, че, когато прецени, че има нужда от маска, носи такава.

Доцентът съобщи, че е прегледал над 50 пациента, които са положителни за COVID-19.

„Значителна тях от тях впоследствие са се оказали положителни, след като съм ги прегледал и съм бил в контакт с тях, са се оказвали положителни. След това съм ходил при други хора.

Не може да съм бил приносител на вируса. Няма как да стане, ако се действа по този начин – никой няма да бъде прегледан. Ако вие сте с някакво фибрилно състояние и отидете при личния си лекар, той ще каже - махай се оттук и отиди си направи тест“.

„Нали не си мислите, че в страната са само тези 1300 или 1400 заразени, които се съобщават всеки ден. Ако можехме да тестваме всичките 7 млн. души, щяхме да намираме поне 70 000 – 80 000, които са заразени, пропорционално на процента на положителните тестове, които се установяват“.

Доцент Мангъров заяви, че се е тествал, след като е бил в студиото на обществената телевизия, но не веднага, а на 7-ия ден.

„Не бях под карантина, никой не ми е казвал и, ако ми беше казвал, щях да направя много сериозни възражения. Тествах се с антигенните тестове, не са PCR-тестове, не е възможно да е грешен резултатът. Това са тези тестове, които използваме в болницата“.

Докато е трябвало да е под карантина, той каза, че е преглеждал хора. Доцентът уточни, че няма негови близки, които са минали през болестта.

"Това е една вирусна инфекция, което е самоограничаващо се заболяване и това, което трябва да се направи, когато човек се чувства неразположен, е да си остане вкъщи, да си облече пижамата, да пие чайчета и да чака да му мине. Най-много да му се даде една таблетка аспирин.

В 90 и повече процента от случаите в обикновените COVID отделения могат да си стоят и да се лекуват вкъщи, но са там, защото ги е страх, защото се казва, че ако не влезеш в болница, можеш както си стоиш, да тупнеш. Хората сами влизат в болниците и в момента се казва, че всяка болница е длъжна да приема всеки положителен, който иска да бъде хоспитализиран.

Само преди няколко дни беше даден случай на човек, който цяла нощ обикаля по 3 болници и отказват да го вземат и на другия ден, когато му казват, че могат да го приемат, той казва, че не иска, защото бил по-добре“.

Хората вкъщи няма кой да ги преглежда, защото, когато отидеш да го прегледаш, ставаш контактен и излизаш от играта, каза доцентът.

"Аз съм преглеждал хора вкъщи, точната бройка не си я спомням, но ако човек спазва тези неща… аз работя с инфекциозни болести от 83-та година насам и не съм се заразил нито от хепатит, нито от менингит", допълни той.

„В инфекциозна болница двата етажа са почти пълни, всеки ден влизам в COVID зоната, често влизам без маска. Важен е личният пример и точно затова го давам, че всички тези безсмислени мерки, като носене на маски на открито – това показва научно и управленско безсилие“, заяви доц. Мангъров.

Той обясни, че в автобуса пътува без маска, като преди това е бил в COVID отделението също без маска. Правилата трябва да се спазват, но не ги спазвам, защото мисля че са безсмислени.

„ За да се спазва едно правило, то трябва да бъде разумно. Маската ми беше в джоба“, обясни доц. Мангъров, като уточни, че ползва тази маска за еднократна употреба от септември.

По думите му, никой не му е направил забележка в автобуса, защото всички са били без маски, а той лично е готов да си плати глобата от 300 лв.

„Всеки ден ми се налага да ходя да лекувам хора с COVID и ако караме така, към хонорара за прегледа, ще трябва да добавям тези евентуални 300 лв. глоба“, каза Мангъров и уточни, че хонорарът му за преглед в кабинета е 100 лв., а за домашно посещение – 200 лв. Твърди, че отчита тези пари.