Влизайки в кабинета на д-р Валентин Янев ще попаднете на своеобразен урок по история. От стената ви посрещат портретите на всички български владетели и борци за свобода. Казва, че често децата, които идват на преглед излизат със знания по история. И въпреки любовта си към миналото, преди 40 години той избира да стане лекар.

„Под влияние на моята майка, след което започвайки да следвам ми хареса и на самия мен и се убедих, че изборът ми е бил правилен. И сега , ако трябва да започна да работя, пак бих избрал тази професия”, споделя той.

Едва ли си е представял обаче, че именно любовта към медицината и желанието да извършва доброволческа дейност ще го отведе в ареста. През 2017 г. д-р Янев заедно с трима негови колеги бе заловен от сръбските власти, докато се опитваха да окажат здравна помощ на жителите от Босилеград.

А какво го отвежда именно там? Сантиментът към родния край на неговите родители – баща му е родом от Босилеград, а майка му от Цариброд. „Тогава много млади хора са бягали поради различни причини икономически, политически, гонения и той тук се запознава с майка ми, създава семейство и аз се раждам тук в България”, разказва той.

„Вижте, аз още по времето на социализма имах връзка с хората от другата страна, с нашите роднини, но тогава минаването беше трудно, ние бяхме социалистическа страна, Югославия страна – трето направление имаше и контактите с роднините ни бяха само на граничните събори. Там се правеше събор на една местност Лъвчето. И един път в годината имахме възможност да се виждаме с нашите роднини, които идваха от другата страна, за един ден”, спомня си Янев.

След промените през 1989 г. д-р Янев започва все по-често да пътува, за да види своите роднини, открива и приятели. Това, което му прави впечатление всеки път когато отива е, че хората имат джипита, но нямат достъп до специалисти.

„И аз всъщност помагах първоначално по единично на отделни хора, на отделни семейства, със съвети и консултации като идваха тук в София с преглед и това нещо се превърна в някаква постоянна моя дейност. И аз тогава осъзнах, че тези хора имат нужда голяма от лекарска помощ. И дойде идеята да организираме една такава акция и да окажем една безвъзмездна помощ с двама мои колеги от Първа градска болница”, казва д-р Янев.

Тази идея обаче води до арест. Пристига лекар от Ниш, след това полиция. Тримата български медици са задържани, а на хората от Босилеград са поискани документи.

 

„Искали да им съберат личните карти, за да разберат кои са тези хора, които искат да ги преглеждал лекари от България. Отношението към тях и нас е израз на една полицейщина. И навързвате нещата – здравеопазването е катастрофирало, обучението не се провежда на майчин език, безработицата е огромна и се пречи на инвеститори особено от България да работят там, това население намалява, стопява се”, разказва д-р Янев.

Въпреки всичко обаче професор Янев вече 15 години заедно с група доброволци от България превръщат честването на 24 май в традиция.