„Най-важните неща, които ни се случват, няма как да бъдат обяснени, ако не се върнем назад и не ги поставим в контекст. Един от основните проблеми и въпроси, които ни засягат е съдебната реформа. През 1990 г. на Кръгла маса сядат хора, които решават каква да бъде България днес, каква да бъде правосъдната ни система и съвсем конкретни хора написват част от Конституцията, по която живеем и днес“.

Това коментира в „120 минути“ Стоян Георгиев за свой специален репортаж по темата.

„В нея се засяга и ролята на главния прокурор. Всичко, което се е случило днес, има своето обяснение тогава. А не са останали много живи хора, които са взели участие в Кръглата маса. Тогава СДС – опозицията, преговаря с БКП, за да свали БКП от власт, за да направи демократическа държава, а не комунистичека диктатура. Аналогът го има и сега – между „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ. Долтрината на ПП е да свали ГЕРБ и нейния модел на управление. И разликите, разбира се, също са безкрайно много“, посочи още той и припомни, че Конституцията всъщност е написана от БКП.

Какво още коментира Стоян Георгиев – чуйте във видеото.

83-годишният зоолог Петър Берон ни посреща на терасата на принц Кирил в бившия дворец на цар Фердинанд, където днес е природонаучният музей.

„В тези стаи са живели принц Кирил и Евдокия, сестра му. И на тази тераска са излизали да дишат чист въздух и да си пият кафенце“, разказва той.

Роден в Царство България, Берон живее във всичките години на комунистическия режим, а през 1990-а, когато е на 50, е един от основните участници в така наречената Кръгла маса - 4-месечните преговори между комунистическата партия и опозицията, където буквално се основава днешната България.

„Преди всичко се прие Конституцията“, казва той.

Тогава се строи днешната съдебна система, решава се каква да е ролята на главния прокурор, структурата на съдебната власт. Решава се основният закон, по който живеем и днес. Как се водят преговори за управление на държавата с тези, които искаш да свалиш от власт, питаме Петър Берон 33 години по-късно.

„Тогава става въпрос за смяна на един обществен строй с друг. С въвеждане на съвършено нова конституция на една демократична държава - смяна на тоталитарна комунистическа власт с демократична власт. 04:53 многопартийна система и т.н. и дето се казва от първата редица няма много живи останали. Но не беше много проста работа да кажеш на хора, които имат цялата власт в страната, но нямат историческа перспектива, да направят това, това, това… Повечето от офицерския състав – БКП, цялата полиция, цялата милиция. Почти всички местни власти бяха БКП, а ние нямахме нищо, обаче имахме историческата перспектива“, коментира Перът Берон.

Историческата перспектива не се оказва толкова лоша за представителите на  комунистическата власт, която не просто седи на масата на преговорите, но пише правилата на бъдещия български капитализъм.

„И се реши, че вместо да правим гражданска война и румънски вариант и така нататък, е по-хубаво да седнем на една маса“, посочва Берон.

Румънският вариант са кървави сблъсъци по улиците, които завършват с разстрел на комунистическия диктатор Николае Чаушеско и съпругата му Елена. България избира мира. И така правилата на капитализма ги пишат комунистите, включително тези закони, които до днес са ябълката на раздора между политическите полюси у нас - за съдебната система.

„Много хора казват, че подмяната оттам е започнала. Тези хора, които не са участници тогава, сега са бабаити със закъснение.   Ако са искали гражданска война, да са я направили, да са се включили, като са толкова големи юнаци. Аз не мисля, че сме направили грешка, мисля, че беше добре, че тази конституция се прие.  С 4-5 поправки тя си е в сила и до ден днешен“, посочва Петър Берон.

Основните проблеми в Конституцията не са ли заложени тогава? Например за ролята на главния прокурор?

„Всяка страна в Европа, включително извън Европа, има главен прокурор. Сега спорът тук, според мен, е доста простичък, че да се махне вашият прокурор и ВСС, да се сложи нашият. Ако искат да направят промени, да ги направят, но те не могат тези неща да ги сменят без Велико народно събрание“, посочва още той.

Основните на българския капитализъм са положени от комунистическата власт. Те определят правилата. Те пишат Конституцията. Те я приемат, заедно с част от опозицията.

„Да кажат, че тая конституция е боклук, защото е приемана от 208 души БСП, аз съм абсолютно несъгласен, тъй като по-голямата част от нея е една демократична, добре написана Конституция. Но тая част, което беше за правосъдието, го оставихме на юристите, а те бяха хората на БКП“, казва Берон.

И дори преговорите за промяна на законите, които водят днес двете най-големи политически сили, които да направят възможно главният прокурор да отговаря за действията си и да има контрол върху властта му, според Петър Берон ще катастрофират в Конституционния съд. Защото ще противоречат на основния закон, написан през 1990-та от хората с привилегии тогава.

„Две три години преди това, като почнаха в другите източни страни вълненията - в Полша, Чехия, Унгария и другите места, казаха: „Добре, ако ще строим капитализма, ще го строим, но капиталистите ще бъдем ние. И така и стана“, казва Берон.

Така и става. Основните на българския капитализъм са положени от комунистическата власт. Те определят правилата. Те пишат Конституцията. Те я приемат. А тя е основата на Бългaрската държава и днес.

И дори преговорите за промяна на законите, които водят днес двете най-големи политически сили, които да направят възможно главният прокурор  да отговаря за действиата си и да има контрол върху властта му, според Петър Берон ще катастрофират в Конституционния съд,  защото ще противоречат на основния закон, написан и приет през 1990-та година.

Повечето големи капитали имат червени нишки. Нито с оръжие, нито в прокуратурата и в съда има възмездие за престъпленията на комунизма.

На кръглата маса се взима решение да се разпусне Шести отдел на Държавна сигурност – тайната полиция, вербуваща агенти доносници сред населението, за да преследват тези, които не харесват комунистическата диктатура. Но за част от представителите на опозицията от кръглата маса се появява информация за връзки с ДС. Включително и за Петър Берон.