Едно от доказателствата за отличен микроклимат за чуждестранни инвестиции у нас са множеството големи компании, които в последните години навлизат в региона и привличат нови партньори. Най-голям потенциал има развитието на индустриални зони край Пловдив, който се налага убедително като инвестиционен център на страната ни.
 

Първият проект за развитие на индустриална зона в България е този на зона „Раковски”, които стартира преди 8 години на терен от 85 хектара. Днес там има повече от 28 работещи предприятия и логистична база на „Кауфланд” от 90 000 кв. м. Там са световноизвестните компании „Либхер”, които сега строят и трети завод. Там са и „АВВ”, които правят сериозна инвестиция в индустриалната зона, като изграждат втори завод и планират да отворят минимум 700 нови работни места.
 

На 10 км от Пловдив се намират и огромните индустриални центрове „Марица” и „Куклен”. Втората е промишлено-търговска зона, разположена до Летище „Пловдив”, която ще подпомогне китайските проекти за превръщане на летището в карго зона, както и проекта на държавата за изграждане на интермодален терминал. Към тях скоро ще бъде добавен и индустриален парк „Тракия”, насочен основно към селското стопанство, преработката на храни и селскостопанска продукция.

Главен проект в този обект е създаването на аграрно тържище и четири преработвателни предприятия,

които ще подпомогнат изключително много българските селскостопански производители. Общата инвестиция възлиза на около 40 млн. евро и ще разкрие стотици нови работни места. С него ще се затвори кръга и обособи региона като безспорен и най-голям индустриален център - енергийно осигурен и с изградена инфраструктура.

Проектите ще започнат да работят като един, за да осигурят множество възможности за инвестиране. Ако промишлено търговска зона „Куклен” има по-сериозна насоченост в машиностроенето, металургията и химическата промишленост, индустриална зона „Тракия” ще е силна в преработката на селскостопанска продукция. „Раковски” вече има традиции в логистиката, а „Марица” обобщава всичко.
 

Китай има сериозен интерес и към туризма и българското селскостопанско производство,

в което за последните години са инвестирали милиони от много силни израелски компании. Вече са осъществени и първите форми на сътрудничество с България чрез China Volant Industry Co. Ltd – голяма компания с дейност в различни отрасли. У нас тя ще се занимава с производство на тръби и питейно водоснабдяване. Планират се и значителни инвестиции в инфраструктурни проекти. Лидерът в телекомуникационната индустрия Huawei също е нов партньор на страната ни.
 

Настоящите инвеститори посочват, че предпочитат България пред съседните държави като Румъния и Украйна заради по-добрите условия. У нас има по-ниски корпоративни данъци, евтина но образована работна ръка и нисък данък върху дивидентите.