Способността за постигане на ерекция, потентността и доброто сексуално здраве са важни елементи от живота на всеки мъж. Проблемите, свързани с мъжката потентност, обикновено притесняват силния пол и влияят негативно на самочувствието и менталното здраве на мъжете. С напредването на възрастта обикновено тези притеснения се натрупват все повече, заедно с други здравословни оплаквания. За щастие, има много начини да се уверим, че и след 40-годишна възраст ще можем да се погрижим за тялото си и да запазим всички негови функции. На пазара съществуват и чудесни специализирани добавки като Alphain, които могат да бъдат полезни, що се отнася до оплаквания, свързани с потентността и напредването на възрастта.
Що се отнася до сексуално здраве, важно е да обърнем внимание на хормоните, и по-точно на производството на тестостерон в организма. Други ключови фактори са състоянието на простатата и разбира се, холистичната грижа за здравето – балансирана диета, физическа активност и контрол над стреса.
Но първо няколко думи за тестостерона. Той е:
- Мъжкият сексуален хормон
- Произвежда се в тестисите
- Отговорен е за либидото
- Играе роля в растежа на мускулатурата и окосмяването.
Казано накратко, тестостеронът е една от основните причини мъжете да изглеждат по начина, по който сме свикнали те да изглеждат. Той влияе и върху поведението им; високият (да не говорим за свръхвисокия) тестостерон се асоциира с високо самочувствие, решителност, в някои случаи дори с негативни характеристики като повишена склонност към агресия. Ниският тестостерон води до различни усложнения и проблеми:
- Еректилна дисфункция (ЕД) – неспособност да получиш или да задържиш ерекция, независимо от наличието на външна стимулация
- Нисък брой сперматозоиди
- Намалено сексуално желание
- Депресия
- Раздразнителност
- Намаляване на мускулната маса и покачване на телесното тегло.
Тестостеронът е интегрална част от себеусещането на един мъж. Същото се отнася и за потентността и сексуалното здраве. Двете неща са тясно обвързани и се влияят взаимно. Освен това ефект върху тях оказват и цял куп от ежедневни фактори. Някои от най-често срещаните са:
- Нездравословно хранене – злоупотребата с кофеин може се отрази негативно на мъжкото здраве, както и прекаляването със захарта и мазните и тежки храни. Проблемен може да бъде и недостигът на протеин в диетата, а всичко това в комбинация се отразява негативно върху капацитета на тялото да произвежда тестостерон
- Липса на физическа активност и обездвиженост
- Дефицит на определени витамини (най-често B, C, D)
- Хронично недоспиване и/или лошо качество на съня
- Дългосрочно тютюнопушене и употреба на наркотици
- Определени лекарства – много от веществата, с които се регулира производството на допамин в мозъка и се лекуват депресивни или притеснителни състояния, могат да доведат до краткосрочни проблеми с производството на тестостерон и сексуалното здраве.
Но отвъд това има една елементарна, общоприета истина: времето не прощава никому и рано или късно всеки един от нас минава отвъд годините на пиково производство на тестостерон (до 30) и навлиза в средната възраст. Между 30 и 40, всяка година тялото започва да произвежда по около 1% по-малко тестостерон от предходната. В този период промените все още са прекалено незначителни, че да си личат, но обикновено след 40-годишна възраст пониженото либидо става по-очевидно за мъжете. То е един от симптомите на т.нар. хипогонадизъм, както се нарича ниското ниво на тестостерон. Ефектите от тези промени могат да се адресират по много начини, като само един от тях са продукти като Alphain, които съдържат естествени вещества, доказали се през поколенията със своето благоприятно действие върху простатата и половата система на мъжете. Освен това има и промени, свързани с ежедневните навици и начина на живот, които могат да бъдат полезни:
- Афродизиакални храни – авокадо, диня, какао, стриди, спанак, ягоди, някои видове риба: всичко, което има високо съдържание на цинк, което на свой ред насърчава производството на допамин и насърчава сексуалното здраве.
- Редовно движение – тялото не е съвкупност от малки елементи, а цял организъм, който се нуждае от холистичен подход.
- Качествен сън – сънят е един от най-подценяваните фактори, що се отнася до здравето. Често „крадем“ часове от него, за да работим, да се социализираме или да се грижим за децата, но дългосрочното недоспиване води до сериозно понижаване на качеството на живот.
- Правилните хранителни добавки – както споменахме вече, повечето от тях се съдържат в Alphain. Бабини зъби (Tribulus terrestris), които влияят върху сърдечно-съдовата система и подпомагат уринирането и производството на тестостерон, Сао Палмето за стероли и мастни киселини, екстракт от Дамяна, черна мака, селен, гореспоменатият цинк – всичко това е необходим съюзник на тялото в битката с ефектите от натрупването на годините.
- Контрол на стреса – ключово е да обърнете внимание на психическото си състояние и да контролирате нивата на стрес, когато е възможно – особено ако се опитвате да се погрижите за сексуалното си здраве – несъмнено е, че двете неща са свързани.
Важно е да споменем, че проблемите с ерекцията и генерално ниските нива на тестостерон могат да са симптом на определени (доста сериозни) болестни състояния. Затова е важно да се консултираме все пак и с лекар. Никоя диагноза не може да бъде финална преди да бъде потвърдена от лекар. Някои от състоянията, за които трябва да имаме едно наум при проблеми с ерекцията, са:
- Диабет
- Проблеми със сърдечно-съдовата система
- Атеросклероза
- Бъбречна недостатъчност
- Високо кръвно налягане
- Хронично ментално заболяване
Другият източник на притеснение по отношение на сексуалната функция на мъжа е простатата. С годините при много мъже тя се уголемява и създава смущения, свързани с уринирането и сексуалността. Това е така наречената доброкачествена хиперплазия на простатата (BPH), която не е раково заболяване и представлява нарушение, при което размерът на простатата се уголемява с възрастта. При някои мъже хиперплазията може да доведе до следните проблеми:
- Често уриниране
- Неспособност за изпразване на пикочния мехур докрай
- Дискомфорт или болка при уриниране
Отново, както и в случая с произвеждането на тестостерон, най-добрата защита от тези проблеми и най-добрата стратегия за сексуално здраве е здравословният начин на живот, редовната физическа активност и балансираното хранене. Един често пренебрагван факт е, че един от най-добрите методи за „поддръжка“ на простата е редовната сексуална активност, тъй като така се подсигурява редовното изхвърляне на вредните вещества от нея. Стигаме до заключението, че всичко е обвързано по един много естествен начин – за да си осигурим здрава сексуална функция, трябва да живеем пълноценно, балансирано и здравословно. В помощ тук идва и Alphain, богат на полезни съставки като бабини зъби, селен и цинк, които осигуряват необходимите вещества и минерали за поддържане на системата в изправност. Напредването на възрастта не трябва да означава край на сексуалната активност, а един нов (и може би дори още по-вълнуващ!) етап от живота.