За първи път в България днес беше направена демонстрация на 4,5G мрежа. Скорост на мобилния интернет над 170 Мbps с наличния честотен спектър беше демонстрирана пред журналисти от главния директор „Технологии“ в Мтел Деян Кастелиц.
След като компанията първа демонстрира скорости в 4G мрежа още през 2011 година, днес от телекома показаха какво е бъдещето на мобилните технологии оттук нататък чрез комбиниране на честотни ленти, което е и пътят към 5G. Със скорости над 170 Мbps в 4,5G мрежа един файл от 100 MB (около 50 снимки или популярно приложение, например) може да бъде свален за 4,8 секунди. За сравнение, в 3G мрежата това се случва за 19 секунди, а в 4G мрежата – за 6,15 секунди.
За период от над 10 години скоростите в мобилните технологии, предлагани от Мтел, скочиха повече от стократно – от над 1 Mbps до 130 Mbps, които ще се достигат от 4G мрежата, коментира главният директор „Технологии“ в Мтел Деян Кастелиц.
Компанията стартира своята 4G мрежа от днес, като максималната скорост, която може да бъде достигната в нея към момента, е 86 Mbps, което е двойно по-бързо от досегашната 3G мрежа. Тази скорост ще нарасне до 130 Mbps, след като компанията получи необходимите честоти от Комисията за регулиране на съобщенията, което се очаква до една-две седмици. В 25% от мрежата телекомът ще достига дори още по-големи скорости чрез новата технология 4х4 MIMO (Multiple Input Multiple Output). Очаква се до края на годината на пазара да се появят устройства, които да могат да се възползват от нея.
Инвестициите в инфраструктурата на телекома за 2016 г. надхвърлят 200 млн. лева, като изграждането на 4G мрежата е основна част от тях. 4G мрежата на Мтел покрива 75% от населението на България. Проверка за покритието можете да направите на сайта на Мтел.
След старта телекомът ще продължи да добавя постепенно нови населени места към покритието на 4G мрежата си.
„4G е технологичният фокус на компанията ни и ще предложим най-добрата услуга на българския пазар“, заяви Деян Кастелиц. „Сигурни сме, че нашите клиенти ще усетят разликата и ще усетят удоволствието от значително по-бързите скорости“, добави той.
Освен развитието на 4G мрежата, друг приоритет за Мтел през 2016 г. е интегрирането на blizoo, която компанията придоби през лятото на 2015-а. По данни на КРС след придобиването на blizoo, Мтел е най-голямата компания за фиксиран интернет в България и втора по големина на пазара на ТВ услуги, което прави телекомът най-големият конвергентен оператор в страната. Фиксираната мрежа на телекома вече покрива над 1,5 милиона домакинства у нас.
За Мтел: Мтел е водеща компания на пазара на телекомуникации в България. Телекомът с пазарен дял от 39% предоставя своите услуги на над 4,2 милиона клиенти. През 2015 година Мтел отчита приходи от 364,7 милиона евро, а сравнимата EBITDA e 132,8 милиона евро. Компанията има важна роля като двигател на икономиката и обществото с инвестиции, надхвърлящи 3,5 милиарда лева за последните 20 години. Телекомът предоставя на своите клиенти мобилни и фиксирани услуги, високоскоростен интернет и цифрова телевизия. С придобиването на blizoo Мтел става най-голямата компания в България по брой клиенти на фиксиран интернет и втората по големина по брой клиенти на ТВ услуги. Това, заедно с водещата позиция на Мтел на мобилния пазар, утвърждава компанията като лидер в сектора на телекомуникациите в България.
Компанията е част от Telekom Austria Group (TAG) – водещ телекомуникационен доставчик в Централна и Източна Европа с повече от 24 милиона клиенти. Към момента TAG оперира в осем държави: Австрия (А1), България (Мтел), Беларус (velcom), Хърватия (Vipnet), Словения (Si.mobil), Сърбия (Vip mobile), Македония (one.Vip) и Лихтенщайн (Telecom Liechtenstein). Приходите на Telekom Austria Group за 2015 година са 4,03 милиарда евро, а сравнимата EBITDA e 1,37 милиарда евро. Портфолиото на TAG включва гласова телефония, високоскоростен интернет и мултимедийни услуги, както и решения в областта на високите технологии, преноса на данни и онлайн разплащанията. Групата разполага със стабилен акционер в лицето на América Móvil, международен инвеститор с дълга история, който през 2015 година отчита приходи от 56 милиарда долара и EBITDA от 17 милиарда долара.