Да научиш, че детето ти е болно от рак е най-ужасният удар, който може да получи един родител. Поставянето на тежката диагноза предизвиква огромен стрес, а самото лечение е тежко и може да продължи месеци, години, а за някои деца и цял живот.

 

Международният ден на децата, болни от рак – 15 февруари, не е ден на отчаянието, а ден на надеждата. Надеждата, че с правилно лечение, съчетано с иновативни методи, съвременна апаратура и квалифициран медицински екип, лекарите ще подобрят функционалния капацитет на децата. Колкото по-рано бъде установена диагнозата, толкова по-надеждни са прогнозите, казват специалистите от Анадолу Медицински Център, многопрофилна болница, в която успешно се прилагат програми и в областта на детското здраве.

 

Най-често срещаното заболяване сред децата е острата лимфобластна левкемия – злокачествено заболяване на клетките на кръвообразуването и по-точно на белите кръвни клетки. През XIX в. Рудолф Вирхов, германски учен и политик, за първи път въвежда термина левкемия. В буквален превод на български език означава “бяла кръв”.

 

„При левкемията няма стадии, не може да се установи къде във времето е началото й. Протича незабелязано, със скрити симптоми, които остават неоткриваеми дори за най-близкото обкръжение на пациента. При сто процента от случаите, обаче, анемията е водещ фактор. При това заболяване няма и определени възрастови групи. Но рискови са периодите до първата година от човешкия живот и след десетата година, особено при момчетата“, информира проф. д-р Алп Йозкан, специалист педиатрична онкология в Медицинския Център в Истанбул.

 

Това, което може да отключи левкемията е онаследяването. То се наблюдава при семейства или отделни хора, при които липсват т. нар. тумор супресорни (потискащи) гени, отговорни за генетичната предразположеност за появата на злокачествени заболявания изобщо. Стресът също се разглежда като фактор за развитие на болестта.

 

Освен анемията коварното заболяване издават и хеморагичните прояви - кръвоизливи по кожата и лигавицата. Те са начални признаци в 50% от случаите. Съществуват и други прояви като увеличение на лимфните възли. Понякога болестта се разкрива чрез симптоми на централната нервна система или туморно увеличаване на тестисите.

 

В отделението по педиатрична онкология, специализирано в диагностиката и лечението на деца с онкологични заболявания, се лекуват пациенти с левкемия, лимфом, тумори на централната нервна система, тумор на Вилмс, невробластом, рабдомиосарком, ретинобластом, ендокринни тумори, неврофиброматоза, и др. заболяваня. Специалистите прилагат мултидисциплинарен подход като работят съвместно и с други отделения, което прави достъпно употребата на широк спектър от технологии, с които да се планира и осъществи най-доброто лечение на пациентите.

 

Информация за Анадолу Медицински Център може да намерите на www.anadolumedicalcenter.bg, а историята на шестгодишния Кристиян, лекуван успешно в отделението по Педиатрична онкология, може да прочетете тук.

 

*Статията е платена публикация.