Пандемията от Covid-19 даде своето отражение не само върху здравето на хората по целия свят, но и върху икономиката на редица държави в световен мащаб. Две години след началото на пандемията обръщаме поглед към последствията от вируса и възможностите за предотвратяване на повторни кризи.

Един от най-засегнатите отрасли на икономиката беше туризмът, а според ООН загубите в транспортния бранш се равняват на общо $4 трилиона долара. Ваксините обаче прекъснаха тенденциите за спад в приходите и към момента повечето европейски икономики започват да се възстановяват.

Ваксинацията има и друго отражение в икономически план. По-широкото ваксинално покритие позволява на хората да живеят и работят по-дълго, да отделят повече ресурс за пътуване и по този начин да стимулират световната икономика. Друго предимство на масовата ваксинация са спестените средства, които обичайно се отделят за болнично лечение. Поставяйки си ваксина срещу дадено заболяване, пациентът предотвратява тежко боледуване и съответно разходите за лечение. По този начин болничният прием намалява, а здравната система не е пренатоварена.

Ползите от ваксините за икономиката и благоустройството на една държава са многобройни. Неслучайно Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации (IFPMA) наскоро призова всички институции и заинтересовани страни да обмислят промени в политиките си, нужни за подобряване на общественото здраве и подпомагането на устойчивостта на здравните системи чрез повишаване на ваксиналното покритие през целия живот. Според Федерацията това решение работи не само в полза на обществото, но и създава икономическа полза както на държавно, така и на световно ниво. Моделът е доказано работещ и вече е приложен в редица западни държави. Той изисква поставяне на различна ваксина в определена фаза на живота на пациента, като по този начин го предпазва от редица потенциални рискове в съответната възраст. Календарът на ваксинацията през целия живот включва поставяне на ротавирусни, противогрипни, пневмококови и други ваксини, които осигуряват важна защита срещу широкоразпространени, но предотвратими заболявания.

Снимка: EPA