В своята ежедневна дейност човекът и производството за съжаление изхвърлят и много отпадъци, които представляват непосредствена опасност за околната среда. Сред тях особено опасни са веществата със силна токсичност и антропогенните (в резултат на човешката дейност) отпадъци.
Борбата с този вид боклук започва със събиране на опасни отпадъци. Това трябва да става в специални депа или контейнери, така че да се пресече възможността те да попаднат в почвата и или водите. След това идва ред на обезвреждането им, което става съобразно характера и вида на опасните отпадъци.
Какво е опасен отпадък?
Опасните отпадъци са предмети или остатъци от предмети или материали, които представляват значителна или потенциална заплаха за здравето на хората или околната среда. За да бъде категоризиран като опасен, материалът трябва да притежава поне една или повече от следните опасни характеристики: запалимост, реактивност, корозивност и/или токсичност.
Видове:
• Битови
Изхвърленият от домакинствата боклук е най-разнороден. Сред него може да има и опасни, главно токсични отпадъци като неизползвана битова химия или опаковки от тези препарати. След ремонта вкъщи също може да останат бои и други материали, които по своя състав и характер да са опасни. Например лепила, бои и пр. В кофата за боклук попадат и дребни ел. уреди, изтощени батерии, опаковки или остатъци от лекарства, мазила и пр.
• Опасни отпадъци от строителството: остатъците от бои и лакове, азбестови плочи, използвани за изолация, гипс, цимент и пр.
• Промишлен отпадък
Най-сериозното замърсяване с опасни отпадъци идва от производствата в промишлеността. Затова и нормативните регулации там са най-строги. Само по този начин може да се опазят природните дадености – вода, въздух, почва, от фатално замърсяване с черни и цветни метали, масла и всякакъв друг вид течни, твърди или газообразни отпадъци с опасен характер.
• Отпадъци, излъчващи радиоактивност: Производството на атомна енергия, както и минната индустрия – по специално урановите мини, замърсяват с опасни отпадъци природата, затова са подложени на строг контрол от специализираните органи.
Медицински отпадъци от болничните заведения.
- Твърди отпадъци като: хартия, контейнери, опаковки или строителни отпадъци, изхвърлени в кофите за рециклиране.
- Радиоактивни отпадъци, използвани при лечение и диагностика.
- Биологични отпадъци. Това са остатъци от лечението на пациентите, които съдържат бактерии или паразити. Към тях се числят кръв и други биологични отпадъци, използваните консумативи – спринцовки, скалпели и пр. Всички те най-общо се класифицират като заразни.
- Химикали, използвани за почистване или дезинфекция на инструменти или за химиотерапиите на онкоболни пациенти.
Този важен процес, според предписанията, трябва да се извършва в строга последователност:
Методи за обезвреждане
В зависимост от определената категория на опасност се използват термични или алтернативни методи за обезвреждане. Втората категория включва следните методи:
● биологични
● физични и химични
● механични
● химически
Предимства и недостатъци на отделните методи за преработка
Термичен
Методът е широко използван и включва изгаряне с помощта на инсинератори и инсталации за пиролиза. Безопасността на екологичната среда се осигурява от високи температури от 1000 градуса. В пещите отпадъчните газове се неутрализират.
Плазмен
Разграждането на опасните вещества при този метод става при температури над 4000 градуса.
Обработка с химикали
Голяма част от опасния боклук е с химически характер, затова неутрализирането му се извършва с помощта на реагенти. С тяхна помощ отровите се неутрализират до състояние, в което са безопасни за околната среда и човека.
Обезвреждането по химичен път става чрез:
- алкална хидролиза до безопасни фракции;
- хлориране с окислителна реакция. Тя неутрализира токсичните течности, а може да ги превърне и в суровини за преработка;
- алкохолиза – постепенно изпарение на токсичните вещества.
Има и други популярни начини, например погребване опасните отпадъци на специални сметища. Големите предприятия, които при производството си изхвърлят опасни отпадъци, създават свои индустриални сметища, където токсичният боклук се рециклира веднага след депонирането му.
Част от една от водещите компании за събиране и рециклиране на вторични суровини в България Норд Холдинг вече е Норд Опасни отпадъци. Тя се занимава с цялостното управление на опасните отпадъци, които се получават в резултат на производствената дейност на големите индустриални предприятия в страната. Това включва събиране, транспорт, съхраняване, оползотворяване и в крайна сметка рециклиране на основните групи опасни отпадъци. Повече информация за целия спектър от отпадни продукти, с които се занимава компанията, можете да научите на специализирания сайт opasnite.bg.
- Платен материал
- Източник: агенция Serpact