В разгара на лятото е време да планираме отпуската си така, че да се насладим на дългите почивни дни в компанията на приятелите или близките ни хора. Независимо дали сме на море или на планина, е важно да почиваме по един отговорен и устойчив начин , за да не замърсяваме природата. Ето и няколко съвета как да превърнем ваканцията в незабравимо, но и екологично устойчиво приключение.
- Боклуците нямат място сред природата
Където и да сте, погрижете се да не оставяте следи след себе си. Това не е трудна задача – необходимо е единствено да събирате и изхвърляте отпадъците си на установените за целта места. Замърсяването е едно от основните предизвикателства в световен мащаб, включително в България. Хората често изхвърлят боклуците си, където им е удобно, без да се замислят за отпечатъка, който оставят след себе си. А действията ни днес могат да имат необратими последици в бъдеще. Така например, за разграждането на една сламка трябва да минат 200 години, а за найлоновите торбички – двойно повече. Пластмасовите бутилки се разграждат за 450 години. Истинският шампион е стъклената бутилка, която изобщо не се разгражда по естествен път - за целта ще са й необходими над 1, 000 000 години!
- Да пазим природата чиста
Необходими са колективни усилия и воля, за да се справим със замърсяването, като пътят към промяна е свързан с образованието по темата и активните действия в тази посока. Планините са наш дом, който трябва да пазим чрез общи усилия, като се отнасяме се с уважение към околната среда и нейните обитатели.
- По-малко думи, повече действия
Цели 83% от българите смятат, че бизнесът трябва да прави повече за опазването на природата, а 78% посочват, че правителството и държавата не са достатъчно активни в това отношение, показва скорошно проучване на Евростат*. Сред действията, които българите посочват като наложителни за справяне със замърсяването на околната среда, са въвеждането на по-строги глоби за нарушителите (36%); по-строго законодателство; по-високи данъци и промяна в начина, по който потребяваме и консумираме продуктите (30%). Независимо какви действия ще предприемем в тази посока, не бива да забравяме, че грижата за околната среда започва и завършва с ежедневните ни действия и начин на мислене.
*Източник: Специално проучване на Евробарометър 501, Нагласи на европейските граждани спрямо околната среда, декември 2019