Бизнесът ще получи 300 милиона лева за енергийна ефективност и зелена икономика. Осигурени са 150 млн. евро безвъзмездно финансиране и 150 млн. евро под формата на кредити от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Безвъзмездната финансова помощ за един проект може да достигне 2 млн. лева, като няма минимален размер на отпусканата помощ. Фирмите могат да получат 50% безвъзмездна помощ от стойността на свой инвестиционен проект.
Това става възможно благодарение на процедура за енергийна ефективност и зелена икономика по Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007 – 2013“, която стартира на 28 юни. Тя ще е постоянно отворена, като крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.10.2013 г.
Сред целите на програмата са намаляване на интензитета на българската икономика, диверсификация на енергийните източници, както и повишаване на ефективността и конкурентоспособността на предприятията. Тези цели могат да бъдат постигнати чрез насърчаване на инвестициите в енергоспестяващи производствени технологии и използването на възобновяеми енергийни източници.
Инициативата е на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма и Европейската банка за възстановяване и развитие, която обединява в едно:
- Процедура за безвъзмездна финансова помощ, по която средствата се предоставят от Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007 – 2013
- "Заемното финансиране”, предоставено от ЕБВР чрез шест търговски банки в рамките на Кредитна линия "Енергийна ефективност за конкурентоспособна индустрия” в България (BEECIFF). За началния етап са избрани местните търговски банки Алианц банк - България, Банка ДСК, МКБ Юнионбанк, Прокредит банк - България, Райфайзенбанк - България, Уникредит Булбанк
В процедурата могат да участват микро, малки и средни предприятия
по смисъла на Закона за малките и средните предприятия и юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите.
Фирмите могат да кандидатстват с проекти за енергийна ефективност, които водят до намаляване на потреблението на енергия (и/или горива) спрямо базовата линия или за единица произведена продукция.
Проектите с енергиен одит трябва да водят до минимум среден процент на енергийно спестяване, равен на или по-голям от 10%. Приемат се също проекти за отопление и вентилация от възобновяеми енергийни източници за собствени нужди (соларна, геотермална, термопомпи, биомаса от неселскостопански произход).
В зависимост от избрания подход проектите се делят на: - технологични проекти - лесни и малки проекти с използване на оборудване от Списъка на материали и оборудване, допустими за финансиране;
- проекти с енергийно обследване – по-големи и по-сложни проекти, основаващи се на препоръките от извършен енергиен одит.
Основната цел на енергийния одит е да предостави на кандидата професионална и компетентна основа за идентифициране, приоритизиране и подбор на мерки за енергийна ефективност. Одитът се отнася до предвидените инвестиции, като процентът енергийни спестявания се изчислява за конкретната мярка, а не за промишлената система като цяло. Максималната продължителност на един проект е 12 месеца.
Предвижда се и изцяло нов механизъм на изпълнение и осъществяване на процедурите за избор на изпълнители за дейностите по проекта
Изборът на изпълнители се осъществява на етап подготовка на проектното предложение, т.е. преди подаване на Формуляра за кандидатстване и приложенията към него в Договарящия орган - Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ и представлява критерий за допустимост на съответния проект. Предимството на този подход е в това, че действителните инвестиционни разходи са известни още на ранен етап от цикъла на проекта. Новост представлява и ролята, отредена на банките партньори в процеса на подготовка на проектното предложение. За предприятия, които изпълняват проектите си със собствени ресурси в кредитна институция, която може да е различна от банка партньор, банките партньори потвърждават наличието на минимум 80% от общо допустимите разходи по проекта. За предприятията, които не разполагат с този ресурс, банките предоставят становище относно кредитоспособността на предприятието за получаване на кредит като начин за осигуряване на необходимото финансиране за изпълнението на проекта си.
Наличието на минимум 80% от общо допустимите разходи по проекта представлява критерий за допустимост на съответния проект.
"В изпълнение на проект BG161PO003-5.0.01-0004: "Осигуряване на публичност и прозрачност на дейностите по Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие.