Десетки хора станаха пациенти на травматологията заради леда по улици и тротоари. От покривите пък висят огромни висулки, които заплашват минувачите.

Така пешеходците се оказват в капан - заледени тротоари под краката, висулки над главата.

Вървенето по редица улици в столицата е истинско изпитание. Когато тротоарът е пред жилищна кооперация, той трябва да бъде почистен от живеещите там. От Столичния инспекторат проверяват и глобяват за непочистени тротоари.

"Хората проявяват разбиране и са наясно, че са длъжни да си почистват, но по някакви причини не го правят, вероятно всеки очаква някой друг да го свърши", обясни инспектор Виолета Минкова.

Детска градина в центъра има два прилежащи тротоара, но е почистила само единия.

Директорката на детската градина получи предписание с последно предупреждение, че ако не почисти тротоара, ще бъде глобена. Служители от чистотата се притекоха на помощ.

Екипите на пожарна безопасност и защита на населението тези дни също имат много работа по отстраняване на висулки.

"Почти няма сграда в столицата, на която да няма висулки. Когато е възможно гражданите да си ги отстранят сами, би трябвало да го направят. Ние работим приоритетно с обществени сгради, подлези и надлези", заяви главен инспектор Емил Симеонов.

За непочистен тротоар и висулки глобата е петдесет лева. Наказанието за фирмите скача до петстотин лева.

Служба "Пожарна безопасност и защита на населението" отстранява висулките преди всичко на места, където има голям поток от хора. Такива са болниците, училищата, обществените сгради. Хората трябва да положат усилия сами да почистят висулките от техните кооперации, още повече, че това е тяхно задължение по закон. Ако не могат, трябва да се обърнат към частни фирми, които извършват тази услуга.