Призовката по интернет е по желание и важи само за граждански дела - ако се съдите за обида, за имот или за наследство. За да я получите на имейла си, трябва да подадете искова молба и да посочите електронен адрес.
„Ако страната получава призовките си електронно, тя ще си спести неудобството да разберат нейните съседи, че я търси призовкар от съда, за да й връчи нещо. Хората не винаги искат другите около тях да знаят, че водят дела”, заяви Красимир Влахов - предсетадел на Софийския районен съд.
С призовка по интернет хората печелят време, а държавата спестява пари, тъй като разходите по призоваването се изчисляват на 10 милиона лева годишно. От Софийския районен съд отчитат, че само за 2011 година на ръка са разнесени 650 хиляди призовки от 80 призовкари.
„Всъщност те са лицето на нашия съд, на нашата институция. И на практика гражданите осъществяват първия си контакт със съдебната система именно чрез призовкарите”, казва Борислава Якимова - служба „Връчване на призовки”.
Хората, които разнасят призовки твърдят, че често са жертва на заплахи, обиди и нападения.
За да са на ниво, призовкарите се явяват на конкурс, мнозина от тях са вишисти, а за всички е задължително да имат търпение и кураж. Като Боян, който разнася призовки в Банкя и за 12 години работа е нападан от недоволни граждани 26 пъти.
„Пуснаха куче срещу мен. Имам белези по краката и ръцете. Неприятно е. А 2-3 дни след това ме подгони с колата да ме смаже с нея. И то, защото му връчвам документи за неща, които той е направил, а не аз. Аз съм приносителят на документи, връзката между него и съда”, споделя опита си Боян Несторов – призовкар.
Ако призовката по интернет стане задължителна, работата на Боян ще намалее, а по-малко ще са и рисковете за хората като него.