След тричасов скандал между управляващи и опозиция, парламентът „роди” анкетна комисия, която ще проучва случаите на полицейско насилие, превърнали се в основна тема в последните седмици.
Комисията бе създадена с гласовете на депутатите от ГЕРБ, които бяха подкрепени от независимите народни представители, които имат проправителствена ориентация. Предложенията на опозицията, за това как да действа парламентарният орган, отидоха в „кофата”.
Лявата и дясната половини на залата поискаха комисията да е на паритетен принцип, но волята на управляващите бе да е на квотен. Опозицията не се съгласи и с двуседмичния срок на действие на комисията, който бил крайно недостатъчен, защото за този период няма да се разменят само преписките между институциите.
Преди това социалистите настояваха да се направят две отделни комисии – едната специално за случая в Перник, а втора за другите случаи на полицейско насилие от последните седмици.
Накрая БСП, ДПС, Синята коалиция и "Атака" обявиха, че няма да участват в комисията, която социалистката Мая Манолова определи като бутафория.
След това Искра Фидосова, заяви, че ГЕРБ смятали да дадат председателското място на депутат от опозицията. В крайна сметка за шеф бе „коронясан” Красимир Ципов (ГЕРБ), който е зам.-председател на правната комисия.
В дебата голяма доза ирония внесе председателят на ДСБ Иван Костов, който предложи мястото на народния представител от „Синята коалиция” да се даде на независим, който е декларирал подкрепа за ГЕРБ и на когото Цветанов му разпределя субсидията.
От мнозинството се противопоставиха на опозицията с аргумента, че комисията не е разследващ орган, а целта й е само да препоръча действия на изпълнителната власт, след като проучи всички обстоятелства.
Защо мислите, че комисия, доминирана от опозицията, ще работи по-безпристрастно и достоверно, отколкото тази, която ние предлагаме, попита зам.-председателят на групата Искра Фидосова. "Ние не искаме обаче тази комисия да се превърне в орган за набавяне на политически дивиденти и преследване на хора от изпълнителната власт", заяви тя.
„Бутафорната” комисия ще се състои от шестима народни представители на управляващата партия и един независим.
"Всяко внушение, че такава анкетна комисия едва ли не ще разследва сама себе си, няма как да е вярно", заяви Ципов. Според него анкетните комисии в предишния парламент не са си свършили работата, за да бъде упрекната настоящата.
Това изказване „ужили” зам.-председателя на парламента и виден член на ДПС Христо Бисеров. В мандата на тройната коалиция Бисеров бе шеф на анкетна комисия, която разследваше връзките на тогавашния софийски кмет Бойко Борисов и „балканският крал на кокаина” Сретен Йосич.
Бисеров припомни, че работата на комисията е била преустановена, след като е получила отказ членовете й да се запознаят със секретната разработка по случая "Лале". Той попита дали сегашните управляващи ще се съгласят да се разсекрети разработката и работата по случая "Йосич" да продължи.
Комисията на Ципов ще се занимава и с хода на разследването срещу общинския съветник от ДПС Иса Бесоолу. Миналата седмица вътрешния министър Цветанов заяви, че зам.-председателя на ДПС Лютви Местан му е оказвал натиск по това разследване. Депутат още тогава отвърна, че се е интересувал, защо Бесоолу е бил разработван и подслушван незаконно по време на предизборна кампания. Днес Местан обяви, че ще отнесе въпроса до Съда по правата на човека в Страсбург.