Според повечето избиратели полът и възрастта нямат значение за кмета на тяхното населено място.
Това сочи проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо идеалния кмет. То е направено в периода 9-16 септември. Анкетирани са 1007 пълнолетни българи.
„Идеята ни беше да видим какви биха били идеалните характеристики на един кмет, особено в началото на предизборната кампания”, обясни в „Тази сутрин” социологът Димитър Ганев.
На въпрос дали мъж, или жена е по-добре да бъде кмет на тяхното населено място, най-голям дял – 48%, посочват, че полът няма значение. 36% обаче са на мнение, че е по-добре мъж да бъде начело, докато едва 10% биха искали жена.
Възрастта също се оказва, че няма значение за анкетираните – 41% от тях са на това мнение. 40% пък посочват, че предпочитат кметът в тяхното населено място да е млад. Регистрират се ниски стойности при опцията „възрастен“ – 14%.
В София в най-голяма степен възрастта няма значение, докато в областните и малките градове смятат, че кметът трябва да бъде млад.
Един от ключовите въпроси по отношение на тази тема е свързан с качествата, които кметът трябва да притежава. 24% от българите смятат, че той трябва да е честен.
14% са на мнение, че не трябва да бъде корумпиран, а същият процент от българите посочват, че трябва да познава хората и нуждите им. 10% смятат, че сред качествата, които кметът трябва да притежава, са да бъде деен, енергичен и работлив. За българите е важно и той да е умен, отговорен и с опит.
Основното нещо, което би отблъснало в един кмет, според 23% от българите, е да е корумпиран. 9% биха се отблъснали от това да лъже, да е неискрен, да е измамник, а 8% да бъде арогантен, показен и високомерен.
Сред останалите отблъскващи качества са да не работи за нуждите на хората, нехаен, ако не работи за града и хората и други.
Според 72% от българите е много важно и по-скоро важно кметът да е роден в същото населено място, докато само 21% са на обратното мнение. 7% не могат да преценят.
На въпрос трябва ли кметът да има деца, 69% са отговорили „Да”, 23% - „Не”, а 8% не могат да преценят. Според социолога този резултат е нормален, защото това придава стабилност на човека.
71% от анкетираните българи смятат, че е важно кметът да владее чужд език, а за 23% това не е важно качество.
За 79% от анкетираните е важно бъдещият кмет да е известен, докато 15% са на противоположното мнение.
Управленският опит се явява важен фактор за 88% от българите, като едва 7% посочват, че не е важно.
На въпрос важно ли е кметът да е от партията, която подкрепят, 42% от българите са отговорили положително, докато 39% - отрицателно.
В проучването има и въпрос дали анкетираният смятат лично себе си за подходящи за позицията кмет. Едва 8% са на мнение, че са подходящи, докато цели 78% са на противоположното мнение. 14% не могат да преценят.
Мъжете в по-голяма степен смятат себе си за подходящи за сметка на жените. 12% посочват, че ще се справят по-добре от настоящия кмет, а 9% са на мнение, че ще се справят по-зле. Близо 70% смятат, че тази работа не е за тях.