Автоматичният космически апарат "Вояджър 1", който бе изстрелян през 1977 г., все още не е напуснал пределите на Слънчевата система, оповести НАСА. Това изявление оборва резултатите от неотдавнашно изследване на американски астроном.
В съответствие с консенсус сред екипа от учени, "Вояджър 1" все още не е напуснал Слънчевата система и не е навлязъл в междузвездното пространство, заяви изследователят от Калифорийския технологичен институт в Пасадена и ръководител на мисията на НАСА Едуард Стоун.
Двата апарата "Вояджър", изстреляни с един месец интервал през 1977 г., все още функционират много добре. Програмата "Вояджър" имаше за цел да се изследват външните планети в Слънчевата система. "Вояджър 1" и "Вояджър 2" прелетяха край Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун, както и край 48 от луните им.
Събраните данни от 9-те уреда на борда на всеки от двата апарата допринесоха тази мисия за проучване на Слънчевата система да е най-плодоносната от научна гледна точка в историята на космическите изследвания.
През декември м.г. ръководители на мисията оповестиха, че "Вояджър 1" е в нов район в покрайнините на Слънчевата система, известен като магнитна магистрала и свързан с радикални промени при високоенергийните частици. Промяна на посоката на магнитното поле е последният ключов индикатор, който потвърждава, че апаратът е достигнал междузвездното пространство, но подобна промяна на посоката досега не е била наблюдавана, отбеляза Стоун.
Космическият апарат, който се движи със скорост 17 км в секунда, доближи границите на хелиосферата още в края на миналата година, регистрирайки рязка промяна в нивото на радиация в обкръжаващата го среда.
Пенсионираният професор по астрономия от университета на Ню Мексико Бил Уебър наскоро увери, че "Вояджър 1" вероятно е напуснал пределите на Слънчевата система. Изглежда, че "Вояджър 1" е напуснал Слънчевата система, тъй като получените резултати от изследването на спектъра на водорода и хелия би трябвало да са характерни за междузвездното пространство, поясни той.
"Вояджър 1" сега се намира на разстояние над 18 милиарда км от Слънцето. По време на рекордно дългото си пътешествие той е предал на Земята уникална информация за планетите в Слънчевата система. Специалисти от НАСА се надяват, че мисията му ще продължи до 2025 г. Проектът е разработен от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена.