Китайски учени създадоха най-лекия твърд материал – графенов аерогел, който може да се задържи върху черешов цвят.
Гъбообразният материал се състои от замразен и изсушен въглерод и окис на графена. Той тежи едва 0,16 мг на кубичен сантиметър. Това е едва два пъти повече от плътността на водорода – най-простия от всички елементи, и по-малко от хелия.
Създателите на графеновия аерогел от университета на провинция Чжъцзян в гр. Ханчжоу демонстрираха колко е лек като го поставиха върху нежен черешов цвят, а след това го вдигнаха само със силата на статичното електричество на стъклена пръчка.
Графенът беше открит преди девет години от руските учени Андрей Гейм и Костя Новоселов, работещи в университета на Манчестър. Той беше признат за "материал чудо", който може да промени бъдещето. В чисто състояние е двуизмерен кристал от атоми на въглерода, подредени в решетка като пчелна пита. Това го прави най-тънкия материал – за едномилиметров слой трябва да бъдат сложени един върху друг три милиона пласта графен.
Заради уникалната структура обаче е лек и здрав. Един квадратен метър от него тежи едва 0,77 мг, но може да издържи тежестта на слон. Материалът е изключително гъвкав, има превъзходна електропроводимост и топлопроводимост и е невероятен филтър - блокира всички течности и газове освен водата. Основната му съставка водородът е и основен елемент на живота. Това означава, че графенът може да предизвика нова индустриална революция на базата на биоразграждащи се екологични компоненти.