Японски учени са разработили робот на плъх насилник, който предизвиква стрес у останалите лабораторни животни.

Автоматизираното копие на гризача има за цел да гони себеподобните из клетката и да ги плаши до смърт, след което да се оттегли. На пръв поглед конструирането на подобен "терминатор" би се сторило безсмислено, но с него специалистите преследват една много важна цел.

Опитните мишки и плъхове често се използват за тестването на лечения на най-различни болести при хората, включително и на психическите разстройства. Но това винаги изправяше учените пред трудния и почти нерешим въпрос – как можеш да депресираш плъх?

Механизираният модел бил конструиран по такъв начин, че да може да имитира формата и движенията на зрял лабораторен плъх. Учените от университета в Уаседа, водени от Хироюки Иши, оборудвали робота WR-3 с колелца и с подобие на скелет, което му позволява да напада, да отстъпва и да се качва върху себеподобните.

Той бил програмиран по такъв начин, че действията му по нищо да не се отличават от тези на живите му събратя. Тестове показали, че механичната играчка чудесно взаимодейства с лабораторните животни и ги докарва без проблем до стресови ситуации, които след това пораждат депресии.

Досега, за да постигнат тази цел, специалистите подлагаха лабораторните животни на електрошокове, насилствено ги караха да плуват или ги лишаваха от обоняние. При използването на робота стресовите състояния се постигнали много по-лесно при опити с 12 плъха.

Най-силни депресии били регистрирани, когато плъхът бил тормозен постоянно на младини, а след това бил атакуван от време на време в зряла възраст.