Френски учени демонстрираха, че идеите за "оптично наметало", с което се крият предмети, могат да бъдат приложени към топлинния свят.

Приложенията на идеята са много повече от скриване от устройства, които снимат по топлината. Тя може да бъде използвана и за насочване и движение на топлината в електроника с термична чувствителност.

Трансформационната оптика привлича много интерес, откакто беше представена като средство да бъде създадено скриващо наметало през 2006 г. Засега всички методи имат ограничения, които задържат невидимостта в света на фантастиката.

Напоследък обаче с подобни идеи бяха предпазени предмети от въздействието на магнитното поле, както и от звуци и от сеизмични вълни. При всичките подходи целта е да се манипулират вълни и така да се постигне скриващ ефект. Трансферът на топлина обаче действа малко по-различно.

"Топлината не е вълна – тя просто се разпространява от горещи към студени райони – каза Себастиан Гено от института Фреснел във Франция. – Участващата математика и физика са съвсем различни. Една вълна, например, може да пътува надалече и да отслабне съвсем малко, докато температурата се разпространява обикновено на малко разстояние.

За целта екипът прилага трансформационната оптика към уравнения за дифузия. Резултатът е начин топлината да се насочва напред-назад по желание. Предлаганата от френските учени "пелерина" се състои от 20 пръстена, всеки от който със свой собствен коефициент на
дифузност.

"Можем да проектираме наметало, така че топлината да се разпространява около район на невидимост, който е защитен от нея – каза д-р Гено. – Можем също да накараме топлината да се концентрира в малък обем, който след това ще се затопли много бързо".

Именно това свойство за насочване и концентриране на топлината ще намери първо приложение, например в микроелектрониката, където загряването на определени места още е труден проблем за инженерите.