Медицинската технология напредва бързо благодарение на компютрите, но ще мине още известно време, преди компютъризираната медицина да си проправи път към човешкото тяло.
Хората и електрониката не са съвместими, но това може в бъдеще да се промени, благодарение на биоинженери от Харвардския университет, които са създали първите триизмерни тъкани-киборги.
Тъканите-киборги представляват живи клетки с втъкани в тях наножици и транзистори. Клетките "мислят", че са нормални, но електронната им страна действа като сензорна мрежа, което позволява пряката намеса на компютър. Биоинженерните тъкани се отглеждат върху миниатюрни триизмерни скелета, изградени от колаген – основният белтък в съединителната тъкан при животните.
Учените съобщават, че по този начин са създали неврони, сърдечни и мускулни клетки, и кръвоносни съдове-киборги. С помощта на вградените наножици специалистите например са успели да измерят контракциите (пулса) на клетките. Досега биоинженерите са отгледали основно миши тъкани – наполовина машини, но и 1,5-сантиметров човешки кръвоносен съд-киборг.
Наличието на електрическа мрежа в жива тъкан има редица приложения. Така по неинвазивен начин може да се получава информация за това какво се случва вътре в клетките. Този метод освен това позволява да бъде упражняван пряк контрол върху тях – чрез лекарства или електрическа стимулация, обясняват учените.