Учени от САЩ са разработили устройство, което използва енергията на биещото сърце на пациента за захранване на регулиращ сърдечната дейност пейсмейкър.
Постижението означава, че животоспасяващи устройства като пейсмейкъри, дефибрилатори и други медицински импланти ще могат да се захранват с енергия от тялото, вместо с батерии. Приспособлението може да премахне необходимостта от скъпи операции за подмяна на пейсмейкъри с изтощени батерии.
Понастоящем регулиращите сърдечната дейност чрез електрически импулси пейсмейкъри трябва да се подменят на всеки между пет и седем години.
Новото устройство, създадено и тествано от специалисти от университета на Мичиган, използва пиезоелектричество – електрически заряд, генериран от движение. Направените тестове са показали, че приспособлението преобразува достатъчно енергия от биещото сърце на пациента, за да захранва пейсмейкър.
Специалистите напомнят, че на регулиращите сърдечната дейност пейсмейкъри им е необходимо малко количество енергия, за да функционират.