Американски биолози случайно откриха вещество-катализатор, позволяващо да се синтезира евтин и екологично чист найлон, изучавайки работата на раковите клетки в злокачествените мозъчни тумори.
"В нашата лаборатория проучваме генетичните промени, които "побъркват" здравите тъкани и ги принуждават да се превърнат в тумори. Оказва се, че част от информацията, получена в резултат на тези проучвания, може да подобри технологията за производство на найлон", заяви ръководителят на групата учени Захари Райтман от Университета Дюк, Северна Каролина.
Райтман и неговите колеги са изучавали генома на раковите клетки, извлечени от глиобласт, астроцит и други злокачествени мозъчни тумори. Учените са забелязали, че практически всички култури съдържат в себе си клетки, в генома на които е имало повреден ген, отговарящ за синтеза на фермента изоцитрат-дехидрогенеза.
Този фермент играе важна роля в жизнената дейност на клетките, участвайки в разлагането на цитратите, мазнините и въглехидратите. В раковите клетки генът, отговарящ за синтеза на това вещество, е повреден - той не се разлага на цитрати, а присъединява йоните на водорода към атома на кислорода в тези молекули.
Авторите на статията са открили, че "мутантният" фермент прилича по своята структура и функции на хидроксиапатит-дехидрогенеза - катализатор, превръщаш простота захар в ключовия компонент на найлона - адипиновата киселина. Към днешна дата тя се произвежда от петрол и други изкопаеми въглеродни източници, защото учените не са успели да създадат този фермент или да го открият в клетките на растенията, бактериите и гъбите.
Учените смятат, че тяхното откритие ще помогне за синтезирането на найлон от евтини растителни захари, а не от петрол. Това ще понижи себестойността на полимера и ще намали вредите за околната среда, които се нанасят при синтеза на адипиновата киселина от петрол.