Откритието на развит слухов апарат при определен вид скакалци от тропическите гори в Южна Америка може да доведе до пробив в акустиката и развитието на нов вид слухови протези, пише сп. "Сайънс".
Учени от университета в Бристол с ръководител проф. Даниъл Робърт са се натъкнали на миниатюрния слухов апарат при вида Cophiphora gorgonensis, който за милиони години еволюция е наподобил човешкия, но използвайки други механизми.
Авторите на изследването са разкрили сложната вътрешна анатомия на ушите на тези насекоми, които са разположени в предните им крачета и всяко от тях има по две тъпанчета – общо четири. В тях бил открит слухов орган, който позволява на тези животни да интерпретират широка честотна гама от звуци.
Учените установили, че той функционира ефективно точно както охлювът на вътрешното ухо при хората и млекопитаещите, но е 60 пъти по-малък. Въпреки това със своите уши скакалците могат да доловят ултразвуковите вълни на прилепите и да ги различат от останалите шумове и звуци в тропическите гори.
Разгадаването на ухото на скакалеца ще позволи на учените да разработят нови аудио протези и свръхчувствителни сензори, вдъхновени от живата природа. Но те ще бъдат много по-малки и много по-ефикасни от сегашните.