Google Earth скоро ще предлага на потребителите да "плуват" край Големия бариерен риф до Австралия, седнали удобно на стола пред компютъра, съобщи в. "Дейли мейл".

За виртуалното гмуркане на 100 м под океанската повърхност са свързани над 50 000 снимки.

Проектът Catlin Seaview Survey е в рамките на първото задълбочено изследване на състава и състоянието на кораловите рифове. Учените се надяват данните от него да покажат как климатът и други промени в околната среда се отразяват на екосистеми като Големия бариерен риф. Според проф. Ове Хьог-Гулдберг от университета на Куинсланд визуализирането на проекта ще намали пропастта между научните познания и осведомеността на обществото.

"Проектът се състои от серия изследвания, които ще разкрият на хората един от последните непроучени райони на Земята: океаните. За първи път в историята разполагаме с технология, която да излъчи откритото и самата експедиция чрез Google. Милиони хора ще могат да видят живота, науката, магията, които съществуват под повърхността на нашите океани", каза проф. Хьог-Гулдберг.

Първоначално сърфиращите ще могат само да се гмуркат виртуално и да гледат рифа на картата, но в бъдеще целият проект ще бъде интегриран в Google Earth и потребителите ще имат 360-градусова панорама.

След няколко години изследването ще стане глобално, за да бъдат показани важни райони от океаните по целия свят.