Американски учени оповестиха, че създали роботизирано крило на прилеп, което им позволява да разберат по-добре как истинското крило на този летящ бозайник функционира в природата.

Учени от университета Браун в Провидънс, Роуд Айлънд, поясниха, че искали да разберат повече неща за функционирането на крилото на прилепа, защото проектирането на малки самолети може да е базирано върху неговия полет.

Въз основа на роботизираното крило учените разкрили някои тайни, свързани с полета на прилепите и по-специално със значението на функцията на сухожилията, еластичността на кожата, структурата на мускулатурата, гъвкавостта на скелета.

Роботизираното крило, имитиращо формата и движенията на крило на прилеп от вида Cynopterus brachyotis, бе тествано във вятърен тунел и предостави данни, които никога не можеха да бъдат събрани при експерименти с живи животни, увериха учените.

"Не можем да искаме от прилепи да имат честота на размаха на крилете си 8 херца, а след това да я увеличат на 9 херца, заяви Джоузеф Балман от екипа. Те не са склонни да ни сътрудничат."

Роботизираното крило обаче може да свърши точно онова, което учените са поискали от него. Те могат да контролират всяко движение, променяйки един параметър, докато останалите си остават същите.

"Вече можем да отговорим на въпроса дали увеличената честота на биенето на крилете подобрява излитането и каква е изразходваната за това енергия, поясни Балман. Възможно е също директно да изследваме връзката между тези кинематични параметри, аеродинамичните сили и енергията."