Швейцарски учени за пръв път в света са създали невроморфен чип - електронно устройство, имитиращо работата на нервните клетки, съобщи сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Чипът ще помогне да се разбере механизмът на действие на мозъка, да бъде разработена машина с рудиментарни форми на самосъзнание, твърди РИА "Новости".

"Нашата главна цел е "пряка" емулация на свойствата на невроните и контактите между тях с помощта на полупроводникови микросхеми. Благодарение на нашата методика невроморфните чипове ще могат да се конфигурират за изпълнение на ролята на различни видове неврони. Получените от нас резултати ще са отправна точка за разработката на нова невро-електроника" - заявява Джиакомо Индивери от Цюрихския университет в Швейцария.

Индивери и неговите колеги вече няколко години работят над създаването на полупроводникови устройства, имитиращи всички свойства и функции на нервните клетки в човешкия мозък. Необходимостта от новите чипове е възникнала, тъй като съвременните микропроцеси се справят зле с емулацията на невроните, често се нуждаят от ресурсите на суперкомпютър за да имитират работата на мозъка на безгръбначни или риби.

Швейцарските учен са създали специални невроморфни чипове, състоящи се от отделни невромодули, притежаващи собствена памет,съединени с други части на чипа и други атрибути, характерни за "живите" неврони. За да демонстрират работоспособността на такива чипове, учените са ги "научили" да разпознават движещи сегеометрични фигури на монитор и да избират тези от тях, които са били свързани с други изображения, появили се само за миг на дисплея.

По думите на специалистите, решението на подобни задачи е във възможностите само на приматите. Това открива пътя за емулация на мозъка на маймуните в близко бъдеще и на човека - в далечна перспектива.