Новосибирски учени разработват реактор, в който в условията на безтегловност ще бъдат създавани биологични и химически материали с нови свойства, включително и органи.
Предварителни изпитания на опитни образци са показали, че процесът може да бъде осъществен в космоса, съобщи за РИА "Новости" директорът на Центъра за вихрови технологии Юрий Рамазанов.
По думите на Рамазанов, реакторът за извършване на биотехнологични процеси в условията на микрогравитация действа на принципа на торнадото. Стволови клетки или микрочастици се смесват в апарата с въздушни вихри - така могат да се създават биологични и други обекти. Условията на безтегловност позволяват тъканите и органите да растат равномерно, във всички посоки.
Според Рамазанов с помощта на реактора ще могат да се смесват течности в космоса. Изпитание на опитния прототип на Земята е показало, че процесът може да бъде осъществен в безвъздушното пространство.
По думите на Рамазанов сега се работи върху апарат за изпитания в Центъра за подготовка на космонавтите "Гагарин" - в летящата лаборатория Ил-76, където се създават условията на безтегловност.
Ако бъде създаден апарат, който да смесва течностите в космоса, то в него ще могат да бъдат произвеждани нови биологични обекти и материали, включително тъкани и органи, а също да се извършва преработка на отпадъците на космическите станции.
"В реактора протичат биологични и химически процеси, а в космоса в него ще могат да бъдат получавани материали, които на Земята не могат да бъдат получени - тъкани, полимери и кристали"- обяснява Рамазанов.
Изпитанията на реактора са насрочени за втората половина на 2013 година. Те ще покажат дали учените вървят в правилната посока. Ако това е така, апаратът ще бъде доработен.