Американка, парализирана от 15 години, успя да накара с мисъл роботизирана ръка да вдигне бутилка, да й даде да отпие от нея и да я остави обратно на масата.

Това е възможно благодарение на мозъчен имплант, който преобразува мислите на пациента в команди, които се изпълняват от стояща наблизо роботизирана ръка.

Лекарите, извършващи експеримента, са от университета "Браун", от медицинския център "Провидъс" и от Харвард. Експериментът доказва, че т.нар. "интерфейс мозък-компютър" може драстично да подобри живота на парализираните, като им даде възможност да вършат сами прости ежедневни неща – да се хранят и да пият сами.

Жената, участвала в експеримента, е на 58 години. Тя не може да използва ръцете и краката си след инсулт. Освен нея, технологията изпробва и 66-годишен мъж. Те са първите, на които е имплантиран мозъчен чип с размер 4х4 мм с 96 електрода. Той следи електрическата активност на мозъчните клетки, отговарящи за движението, и изпраща сигнали в компютър, който ги превръща в команди за роботизираната рака.

Компютърът се е научил как да интерпретира мозъчните сигнали с практика, докато участниците в експеримента са гледали роботизираната ръка да се движи, а след това са си представяли, че те я задвижват.

Жената – Кейти Хъчинсън, успя при демонстрацията да отпие кафе от бутилка със сламка при четири от шест опита. Нейните сензори са имплантирани преди пет години и учените са обнадеждени, че те още работят добре.

Крайната цел за специалистите е да създадат имплант, който да реактивира собствените парализирани крайници на пациента. Друга цел е да бъде създадена високотехнологична протеза, която се активира с мисъл.