Учени в САЩ създадоха и изпитаха роботи мравки, които се държат като истинска колония.

Роботите не приличат външно на мравки. Те са малки кубчета, оборудвани с два часовникови механизма, с които се задвижват колелата им. Колективното им поведение обаче прилича на това на мравките.

Те са програмирани само да се движат напред към дадена цел и да избягват препятствията. Така колонията намира най-бързия път в лабиринт или в хаотична среда. Тайната е в способността им да следват примера на останалите – точно като в ято насекоми.

"Всеки индивидуален робот е доста глупав - каза Саймън Гарниър от технологичния институт в Ню Джърси. - Те имат много малка памет и ограничена обработваща способност. Сам по себе си всеки робот ще се движи безцелно и ще се загуби. Те обаче могат да работят заедно и да комуникират.

Причината е, че като мравките роботите оставят следа, която другите следват. Следата на мравките е химическа, а на роботите светлинна. Използваният механизъм обаче е същият. Учените го наричат положителна обратна връзка.

Макар и засега да няма практическо приложение на роботите мравки, изследването демонстрира нещо важно за биологията.

"В много случаи поведението на животните се описва с думи като "избор". Това изследване показва, че не е необходимо нещо толкова сложно за поведението на мравките" - каза д-р Пол Греъм от университета на Съсекс.