Единадесет робота от САЩ, Канада и Естония участват в спонсорирана от НАСА надпревара, която се организира с цел ускоряване на технологичното развитие.

В първия ден от тридневното съревнование роботите е трябвало да демонстрират на полеви терен умението си да заобикалят препятствия, за да откриват и донасят геоложки проби.

За целта е използван паркът на Политехническия институт в Устършър, Масачузетс. Теренът е избран, за да бъдат изправени самостоятелно придвижващите се роботи пред реални предизвикателства.

Целта на своеобразната надпревара е да се окуражи напредъкът в автономната навигация и роботизираните технологии.

"Усъвършенстването на технологиите ще е от полза не само за НАСА и космическите изследвания, но има и безброй приложения на Земята", казва Сам Ортега, мениджър на програмата Centennial Challenges на Центъра за космически полети "Джордж Маршал" на
НАСА в Алабама.

Целта на роботите в състезанието е да намерят и донесат проби в различни форми и размери. Наградите варират от 100 000 долара до 1,5 милиона долара в зависимост от сложността на задачите.

В миналогодишното състезание например не е присъдена парична награда, тъй като единственият квалифицирал се за него робот не е успял да донесе посочените проби за определеното време.

Роботите в надпреварата не трябва да надвишават тегло от 80 килограма и размер от 1,5 кв м. Програмата е ориентирана предимно към цивилни изобретения, представители на малкия бизнес и университети, които разработват роботи.