Японски учени от Panasonic са разработили високоефективна система за изкуствена фотосинтеза, която преобразява въглеродния двуокис в органична материя под въздействието на светлината.
Ключова роля в разработката, която се доближава по ефективност до тази на растенията в природата, играе използването на нитриден полупроводник, който прави системата проста и с голям КПД. Новото откритие може да предостави нови възможности за улавяне и преобразуване на въглеродния двуокис в атмосферата, изпускан при индустриалната дейност на човека.
Въглеродният диоксид е един от газовете, причиняващи парниковия ефект и намаляването на неговите емисии стана приоритет на много страни по света. Проблемът с този газ ще расте успоредно с изчерпването на фосилните горива. Изкуствената фотосинтеза ще позволи прякото преобразуване на въглероден двуокис в органични материали, което ще реши и двата проблема наведнъж.
В предишни опити системите бяха сложно оборудвани с голям брой фото електроди и беше много трудно да се повиши тяхната ефективност под въздействието на светлината. Изкуствената фотосинтеза на Panasonic преодоля тези недостатъци с високоефективното преобразуване на газа при използване на пряка слънчева светлина или фокусирана светлина.
Тук важна роля играе нитридовият полупроводник, който зарежда електроните с достатъчно енергия, така че да се постигне реакция за химична редукция на CO2. Именно този полупроводник се използва за фотоелектрод с висок КПД.
Химичната редукция се извършва върху метален катализатор като се получава мравчена киселина и вода под въздействието на светлината при рекордна ефективност от 0,2 процента. Мравчената киселина пък е важна суровина за химическата промишленост.