Швейцарският самолет с фотоелектрични клетки "Слънчев импулс" (Solar Impulse) се приземи на летището на столицата на Мароко Рабат.
Под управлението на швейцареца Бертран Пикар самолетът кацна в 22.30 ч. по Гринуич на летището в Рабат, където бе посрещнат от представители на Мароканската агенция за слънчева енергия. "Слънчев импулс" излетя вчера сутринта от Мадрид и се отправи към Рабат в първия си опит за междуконтинентален полет.
"Слънчев импулс" излетя на 24 май от Пайерн, Швейцария, и след неколкочасов полет кацна в Мадрид. Така той извърши началния етап от първия си междуконтинентален полет до Мароко,
преди планираната околосветска обиколка през 2014 г. Тогава организаторите на полета не бяха определили дата за новото му излитане поради силния вятър.
Самолетът, който е построен от карбонови влакна и не ползва никакво гориво, прелетя над източната част на Пиренеите. "Слънчев импулс" е задвижван от четири електрически двигателя, като всеки от тях е с мощност 10 конски сили. Те се захранват от 12 000 фотоелектрични клетки, покриващи огромното му крило. Енергията се складира в батерии, което позволява на самолета да лети нощем.
"Слънчев импулс" е с размах на крилете като този на "Еърбъс А340", но тежи само 1600 кг, т.е. има теглото на автомобил. Проектът стартира през 2003 г. и се смята, че струва около 100 милиона долара за 10 години. Пътуването на два етапа от Европа до Африка покри разстояние от 2500 км.