Американски учени създадоха нов термоелектрически материал, който може ефикасно да преобразува топлината в електричество и обратното.
Термоелектрическите материали генерират електричество, когато има температурна разлика между единия и другия им край. Те се използват за захранване на космически апарати, като се започне от мисиите "Аполо" и се стигне до роувъра "Кюриосити", който пътува към Марс. Възможно е обаче да се използват за улавяне на топлината, която се освобождава от автомобилните двигатели или от промишлени машини.
Учени от Калифорнийския технологичен институт описват обещаващ нов термоелектрически материал, направен от мед и селен. Той е твърд, но поведението му е като на течност заради начина, по който атомите на медта преминават през кристалната решетка на селена.
"Прилича на мокра гъба, каза Джеф Снайдър от екипа. Ако имате гъба с много фини пори, тя прилича на твърдо тяло и се държи като такова. Вътре в нея обаче водните молекули се движат толкова бързо, колкото биха го правили, ако наоколо имаше само вода. Това е принципът и на този материал. Той има солидна мрежа от селенови атом, но медните атоми се движат в него бързо като във вода".
Термоелектрическият материал трябва да провежда добре електричество, но да провежда лошо топлина. Иначе топлината от горещия му край ще преминава към студения прекалено бързо и целият материал бързо би уеднаквил температурата си, а това ще спре потока електрони.