Американски студент изобрети апарат, който принтира писмено описание на даден кадър след като го заснеме.

Как става това? Насочвате устройството към това, което искате да снимате. Апаратът го улавя и ъплоудва изображението в мрежата за минути и по-точно в сайта Mechanical Turk, в който хора от целия свят решават различни мисловни задачи срещу скромно заплащане – например описват това, което виждат на дадена снимка. След като вече изображението е качено в сайта, доброволците описват това, което виждат и информацията с краткото описание на кадъра се изпраща обратно в апарата, който ви го принтира на хартия.

Технологията е разработена от Мат Ричардсън – студент в Университета на Ню Йорк.

"Мислех много за това, че фотоапаратите ни дават много информация, която заснемат една снимка: мястото, на което се намираме, датата, модела на камерата и т.н. Това е много информация, но те не е много полезна”, смята Ричардсън. Очевидно изобретателят смята, че описание от рода на "Това е бледа снимка на порутена сграда. Изглежда занемарена и има нужда от ремонт” биха били по-полезни.

Снимка: mattrichardson.com/Descriptive-Camera

В случая с описанието на картинката, Мат е платил 1.25 долара на Mechanical Turk, за да го получи. "В началото предлагах много малки суми и получавах описанията след около 15 минути. Исках това да става по-бързо, затова постепенно качвах цената и стигнах до 1.25 долара, колкото приблизително струва и една снимка с Полароид. На тази цена описанията на кадрите пристигат между 3 и 6 минути след изпращането”, обяснява изобретателят.

Освен към Mechanical Turk, Ричардсън може да изпраща снимките си до всеки него приятел, който е онлайн и да получава описанията им безплатно.