Италиански дизайнери разработиха картонено-алуминиева кутия за пикник, която претопля обяда със слънчева светлина и пести енергия.

Идеята хрумнала на младите изобретатели от студиото "Нормале аркитетура", които решили да приложат техники, предлагани в помощ на Третия свят, оказващи се ефективни и на Запад. Клара Филиос и Арналдо Арналди впрегнали технологията на слънчевите печки, използвани в някои африкански домакинства, които нямат дърва за горене, тъй като обитават полупустинни райони.

Черното дъно на контейнера привлича светлината, а алуминиевите й страни действат като огледала и концентрират лъчите. Така се затопля храната, а алуминиево-картонената кутия я запазва с необходимата температура.

Опаковката е за многократна употреба, а обядът се поставя за прeтопляне в специални пликчета за фурна, често срещани в супермаркетите, които след подгряването се изхвърлят.

Филиос и Арналди провели стотици опити, за да установят как се затоплят различните ястия. Тяхната "Solar-schiscetta" прeтопляла еднакво добре макаронени и месни блюда, дори и пица.

За макароните прeтоплянето отнема около 10 минути, докато за месото – минимум 40 минути. Филиос и Арналди ще конструират около 6000 слънчеви контейнера в лабораторни условия, след което ще търсят инвеститор, който да пусне изобретението им в масово производство.