Британски изследователи създадоха напълно нов вид компютърен чип, който има потенциала да замести „флаш-паметта”, съобщава „Би Би Си”.

Мемристорът* е новооткрит електронен компонент, чието съществуване дълго е било тема на хипотези и дискусии между изследователи в сферата на компютърното производство.

Съпротивлението в мемристора се променя в зависимост от количеството електрически ток, което преминава през него и си запазва константно, след като токът е спрян. Първият прототип е създаден през 2008 г.

Поради специфичните си свойства, мемристорите са подходящи както за изчисления, така и за направата на по-бързи и капацитетни носители на памет. Според European Materials Research Society, настоящите технологии правят възможна евтината разработка на мемристори, използвайки полупроводници.

За момента главната цел на разработката на мемристори е заменянето на популярните „флаш” карти, тъй като, според Др. Антъни Кениън от „Юнивърсъти Колидж” в Лондон, „ние достигнахме предела на това, което можем да правим с „флаш” картите по отношение на повишаването на капацитета на съхранение на памет…”

„Хюлет-Пакард” е сред компаниите, вече разработили планове за пускането на мемристори на пазара.
В миналото мемристорите са работили единствено във вакуум и за направата им са били необходими редки и екзотични материали.

Др. Кениън и негови колеги са открили, че използването на силициев оксид преодолява тези ограничения, публикувайки резултатите си в специализираното издание Applied Physics Journal.

Др. Кениън твърди, че се е свързал с няколко големи производители на електроника, с цел комерсиализиране на новата технология. Според неговия колега Аднан Мехоник, мемристорите предават информация поне сто пъти по-бързо от конвенционалната „флаш” памет.

* Memristor -- от англ. memory (памет) и resistor (резистор)