Австралийски учени предложиха успешен теоретичен модел за създаване на квантов компютър.
Специалисти от университета на Нов Южен Уелс са доказали възможността квантов бит – най-малкият елемент за съхранение на информацията в квантов компютър, да бъде разположен в ядрото на атома на фосфора.
Досега повечето теоретични модели на квантов компютър предвиждаха използването на вакуум като среда за бит. Това обаче водеше до голям процент на грешките в изчисленията. При предложената от австралийските специалисти технология той е намален и съставлява само 0,2 процента.
"Необходимо беше много време, за да се научим да създаваме битове, а сега ни очаква период на бърз прогрес – заяви в интервю за телевизионната компания Си Би Ес един от авторите на откритието проф. Андрю Дзурак. – Силицият ще остане главен материал за компютърните технологии, тъй като с него лесно се работи. Съществуват и алтернативни материали, но те не могат да изместят силиция – прекалено трудно е да се промени компютърната индустрия."
Според проф. Андреа Морело, друг автор на изследването, оттук до създаването на квантов компютър остават около 10 години.