Американски учени оповестиха, че автономни роувъри, които изследват луни и астероиди, могат да се окажат значима стъпка напред към мисии до Марс, съобщи сайтът e!sciencenews.
Учени от Станфордския университет в сътрудничество с техни колеги от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА и Масачузетския технологичен институт са проектирали роботизирана платформа, която може да се заеме с подобни мисии, включващи участието на роувъри. Учените са предложили мисия с космически кораб майка, от който да бъдат спуснати един или няколко покрити с шипове сферични роувъра на повърхността на марсианската луна Фобос.
Тези малки роувъри "таралежи", чийто диаметър не надвишава 60 сантиметра, ще се търкалят и ще подскачат по повърхността на Фобос, изпращайки до кораба майка данни за почвата, се казва в комюнике на Станфордския университет. След това те ще се предават на Земята. Човешки контрол за редица параметри на мисията няма да е необходим.
"Това е следващо ниво на автономно движение в космоса", заяви проф. Марко Павоне от катедрата по аеронавтика и астронавтика в Станфордския университет. Ученият поясни, че работил над проекта, имайки предвид Фобос, макар че подобни роувъри и кораб майка могат да изследват също малки тела в Слънчевата система
като комети и астероиди.
"Подобна мисия може да тества технологии за потенциалното им използване в други мисии в Слънчевата система, отбеляза проф. Павоне. Това е част от технологията, от която се нуждаем, преди да пристъпим към по-скъпи изследвания. Преди да се вземе проба от почвата, трябва да се определи мястото на кацане. Роувърите ще допринесат да се събере информация за повърхността."