Американски и японски учени разработиха камера, която се монтира във футболна топка и по нов начин ще може да отразява спортните събития.
Тя е снабдена със специален софтуер, подобен на този, използван в марсоходите на НАСА, с помощта на който се обработва картината и се получава ясен панорамен образ, дори когато коженото кълбо се върти.
Разработката е съвместно дело на учени от американския университет "Карнеги Мелън" и на колегите им от токийския Университет за електросъобщения. Тя може да бъде използвана от телевизионни екипи и от любители. Прототипът на камерата ВallCam първоначално бил инсталиран в топка за американски футбол, която има елипсовидна форма и прилича на тези за ръгби.
По време на полета си тя извършва въртеливи движения, които достигат 600 оборота в минута. Без обработка се получава неразличима мътна картина. Но именно тук е заслугата на международния екип, който разработил компютърен алгоритъм, който преобразява суровия материал в стабилна широкоъгълна картина.
Според един от ръководителите на екипа Кодай Хорита новата камера ще даде възможност за създаването на нови забавления, в които ще бъдат съчетани елементи от спорта и изкуствата. Новите обективи ще могат да улавят израженията на спортистите докато те боравят с топката.
Алгоритъмът на новия продукт използва за ориентир линията на небето, за да отсее кои кадри са заснети направо и кои наопаки при въртенето на топката. Те биват дигитално съединени и "изправяни" чрез софтуера, при което се получават впечатляващи панорамни изображения.