Компютрите оценяват домашните работи - това не е сцена от научно-фантастичен роман, а самата действителност.
Технолози от Харвардския университет и техни колеги от Масачузетския технологичен институт са създали софтуер, който може да оценява домашните на учениците и който ще бъде разпространяван безплатно из училищата, които го поискат или свалят от интернет. Идеята вече поражда критики.
Програмата коригира и оценява съчиненията, разработвани като домашна работа. За целта учениците влизат в специално създаден сайт от двете учебни заведения и пишат домашното си онлайн. Те веднага получават оценка и грешките им са изтъкнати, така че да не ги повтарят следващия път.
Засега програмата е предназначена за учениците от интернет курсовете, известни в САЩ като Масови отворени за посещение онлайн курсове.
Онези учебни заведения, които също я въведат, първо трябва да създадат база данни. Учителите първоначално проверяват и оценяват 100 съчинения или въпроси, които изискват писмен отговор. Така се създава базата данни и софтуерът я използва за последващи корекции. Той дори може да каже на ученика дали излиза извън очертанията на набелязаната тема.
Критици на идеята вече събират подписи под петиция и посочват случаи, в които системата може да бъде измамена. Те визират нарочно написани съчинения, които са напълно абсурдни като тема, но които са издържани по всички правила, заради които софтуерът им дава добра оценка.