Видеопорталът на bTV Media Group - voyo.bg, спечели специалната награда за предлагане на авторско съдържание в интернет от международната конференция за дигитални технологии WebIT! Събитието продължава и днес с акцент върху въвеждането на нови технологии в местната и централната администрация.

Борислав Лазаров се срещна с двама от участниците в конференцията, които вярват във високотехнологичното бъдеще на България

В конференцията WebIT специалисти от над 20 страни обсъждат как бизнесът може да се пребори с негативните ефекти от кризата чрез новаторски решения в интернет. Тимотей Гала е един от участниците, които твърдят, че не е далече денят, когато ще плащаме масово сметките си за услуги и държавни такси през своите мобилни телефони.

„Държавата трябва да създаде среда, която да подпомага както потребителите, така и бизнеса с информационни технологии. Инфраструктурата също е важна, но държавните учреждения може да предлагат услугите си все повече онлайн, за да пестят времето на хората. Времената се менят и България трябва да е в крак с тях”, смята той.

Според най-актуалните статистически данни 2/3 от българите имат компютри, а скоростта на интернет трафика ни е сред 10-те най-бързи в света. Над половин милион души у нас използват смартфони и таблети, с които извършват онлайн банкиране, а в недалечно бъдеще няма да чакат на опашка в държавните институции, защото ще плащат таксите през мобилните си телефони. Това дава възможност на компаниите да рекламират по нов, атрактивен начин продуктите и услугите си в интернет - чрез вашия таблет, смартфон или лаптоп.

„Технологиите променят нашето поведение, а това променя и подходите в интернет маркетинга. В България има достатъчно поле за развитие, за инвестиции не само в компании, но и в хора. И това се случва по същия начин, както в останалата част от света. Дигиталните технологии има все по-голямо въздействие както върху всекидневния ни живот, така и върху компаниите, които рекламират, затова те трябва да се развиват успоредно и допълвайки се. Оптимист съм за България! Така става във всички страни - в някои по-бавно, в други - по-бързо”, допълни Гала.

Българите използват все повече от възможностите, които им предоставят смартфоните и таблетите в интернет -

от онлайн банкирането до слушането на радиостанции и гледането на видеосъдържание - както предварително записано, така и директно излъчвано. Специалисти по рекламни анализи като Даниел Кнап предричат добро бъдеще за платформи като Voyo, защото трафикът у нас е бърз, а съдържанието - с високо качество, разнообразно и не на последно място - авторско.

„Ще се развива много силно през близките няколко години. Важно е да видим какво се случва на Западните пазари - трафикът на данни расте експлозивно и почти 50 на сто от него се генерира от гледането на видео. Това е половината от целия интернет трафик в света! Хората искат да гледат видео онлайн и това ще има положително влияние върху Voyo и услугите, които тази платформа предлага на потребителите”, заяви той.

Все повече специалисти работят от България за други страни по целия свят

Така те са в родината си, а получават професионално развитие и доходи сякаш са в чужбина. Потенциалът на малките и средни софтуерни компании е голям, но поощряването на талантите трябва да започне още от ученическата или университетската скамейка, напомня Даниел Кнап.

„Бих посъветвал младите хора в България, които създават програми за смартфони и таблети да предлагат своите разработки и на големите телекомуникационни компании. Тези фирми търсят нови бизнес модели и възможности, занимават се не само с трафик на данни - те търсят добри идеи. Погледнато в международен план, много университети са спонсорирани от телекомуникационни компании, които издирват и подкрепят талантливите студенти, за да използват уменията им”, допълни Кнап.