Американски инженери конструираха тънка, гъвкава и екологична батерия от дървен материал, с възможност за 400 цикъла на зареждане.

Разработката е дело на екипа на инженерите Лянбин Ху и Тън Ли от университета в Мериленд. Батерията използва натриеви йони, вместо традиционните литиеви, които се срещат в мобилните ни телефони. Учените са използвали фибри от дърво, които са покрити с карбонови нановлакна, пакетирани в малки метални дискове.

Натриевите йони, които се движат около дървесните фибри, създават електрически ток. Използваните компоненти в акумулаторната батерия са 1000 пъти по-тънки от дебелината на лист хартия.

Разбира се, дървеният материал, използван за новите устройства, не е от този, който може да откриете във вашата градина или в парка. Той се получава по специален начин от изключително фини дървесни фибри.

Преимуществото на тези захранващи устройства е, че използваният при тях натрий се среща много по-често в природата, отколкото лития. Това значително ще снижи цената на продукта.